Переможці конкурсу архітектурних проєктів Rebuild Ukraine
HIS
Компанія WZMH Architects, провідне архітектурне бюро з Канади, завершило черговий етап власної довготермінової ініціативи Rebuild Ukraine архітектурного конкурсу Rebuild Ukraine - та оголосило його результати. Rebuild Ukraine Architecture Competition зосереджений на пошуці шляхівшвидкого відновлення Північної Салтівки, одного з найгустонаселеніших районів Харкова, щонайбільше постраждав від російських бомбардувань та спрямований на підтримку українських студентів та архітекторів.
Проєкт Rebuild Ukraine – це третій конкурс з низки заходів, спрямованих на пошук оптимальних ідей відбудови українських міст. Конкурс покликаний підтримати українських архітекторів та студентів архітектурних спеціальностей в непростий для країни час.
Зенон Радевич, один з директорів WZMH, ідеолог:
«Завдяки цьому архітектурному конкурсу ми відкрили для себе чимало якісних проєктів та креативних рішень від наших молодих українських колег. Їхні роботи, як студентів, так і професіоналів, демонструють їхню здатність талановито та далекоглядно керувати процесом відбудови своєї країни».
WZMH Architects вважають, що в післявоєнних проєктах з реконструкції чи нового будівництва мають застосовуватися новітні стандарти якості: відновлюючи українські міста, важливо не просто повернутися до їх попереднього стану, а зробити кращими, комфортнішими та привітнішими. Тому однією з вимог для конкурсантів стало використання в проєктах модульних блоків Speedstac та ізоляційних панелей Kingspan.
«Мій проєкт став результатом моїх відчуттів від Салтівки. Перші три місяці війни я прожив в одному зі сховищ Салтівського району Харкова. Я відчув тут абсолютно новий стан життя, абсолютно нові правила та нову естетику. Всі серед нас знали, як звучить снаряд, всі розуміли, де їм краще перебувати під час вибуху. Всі ці правила нового буття я виразив у своєму проєкті. Салтівка у майбутньому для мене – це не тільки про комфорт, це про сенс, який виник у жителів цього району, про їхні враження та спогади, які мають не травмувати, а стати сенсом жити далі», – коментує Ярослав Лебединець, студент, учасник конкурс.
Журі
Члени міжнародного журі розглядали та оцінювали проєкти за низкою критеріїв: функціональність та стійкість конструкції, креативність та оригінальність, доступність та інклюзивність, естетична привабливість, можливість швидкої реалізації, а також використання модульних блоків Speedstac та утеплених металевих панелей Kingspan.
До складу журі канадські архітектори Карл Бланчер (Carl Blanchaer), Волтер Дашко (WalterDaschko), Нікола Кашіато (Nicola Casciatoб WZMH), їх колега зі Сполучених Штатів – Софія Зелов (Sophia Zelovб Autodesk), архітектори з України – Слава Балбек (Slava Balbek, Balbek Bureau) та Наталія Хороян (Natalia Khoroyan), а також Олександра Онисько (Oleksandra Onisko, інженер зі сталого розвитку, Канада), Міхал Пєчиські (Michal Pieczyski, виконавчий директор Kingspan Facades CEE, Польща) та Орися Яремко (Orysya Yaremko, заступниця директора Kingspan-Ukraine LLC).
Вальтер Дешко, архітектор, член журі:
«Архітектурні конкурси є життєво важливими та надихаючими в цілому, а у випадку України, особливо Харкова, тим більше. Всі роботи були дуже цікавими та переконливими. В них я побачив прагнення до нової, рішучої відбудови зруйнованого міста та передмість. Майже всі роботи були дуже високого рівня, як з точки зору архітектурного бачення, так і з точки зору якості подачі матеріалів. Для мене це свідчить про гідну захоплення інвестицію часу та енергії, ретельний аналіз та уважне вивчення проблеми відбудови».
Переможці
Загалом на конкурс Rebuild Ukraine було зареєстровано 369 учасників (210 команд), 220 з яких професійних архітекторів та 149 студентів. До фіналу потрапило 110 учасників, які запропонували 46 архітектурних проєктів і тільки 9 з них отримали грошову винагороду.
Архітектори
1 місце – Марія Мисак, Дар'я Смоліна, Олег Чабан, Андрій Откидач, Іра Сакало, Анастасія Деміховська, Анастасія Василишин, Єлизавета Рейнат, M.Architects (5000 CAN)
«Ми вирішили взяти участь у конкурсі Rebuild Ukraine, тому що віримо в його місію та цілі. Це чудова нагода показати наші здібності та зробити власний внесок у розвиток та відбудову України. Ми також дуже зацікавлені у можливості спробувати попрацювати над запропонованими модульними системами та енергоефективними панелями в контексті України та відбудови. Ця перемога означає для нас багато. Вона підтверджує наші зусилля та наполегливість у роботі над проєктом. Крім того, це величезний крок уперед у нашому професійному розвитку та можливість реалізувати наш потенціал для кращого майбутнього України».
2 місце – Гліб Семякін, Наталія Калініна, Олександр Філь, M.Architects (3000 CAN)
«Конкурс зацікавив мене через кілька причин. По-перше, наша команда – харків'яни, і відбудова міста безпосередньо нас стосується. Можу сказати більше: деякі члени нашої команди виросли на Салтівці, тому для нас це не просто ділянка для проєктування. Маючи відповідні навички та емоційну прив'язаність до самої проблематики, ми вирішили, що нам дійсно є, що запропонувати. По-друге, нам, як професіоналам, важливо донести своє бачення майбутнього цього району. А завдяки конкурсу ми можемо розпочати публічну дискусію, що саме треба Харкову в даному конкретному місці. Я не скажу, що наша пропозиція хороша чи погана, судді сказали своє слово, але тепер ми маємо підставу для розмови з владою, жителями, інвесторами та іншими зацікавленими щодо відбудови району. Можливо, цей досвід буде корисним іншим постраждалим містам, яких, на жаль, в Україні достатньо», – Олександр Філь
3 місце – Даніла Бєлокопитов, Нікіта Бєлокопитов, NOVA (1250 CAN)
«Нам, як архітекторам, надзвичайно складно існувати в часи, коли в сучасному світі руйнується більше, ніж створюється. Це відбувається насильно та викликає велике горе. Ми Українці, і нам важливо бути причетним до творення української історії. Ми хочемо допомагати в тому, що найкраще вміємо, а це – створювати нове. Нове людиноорієнтоване середовище, яке має прийти на заміну радянському системоорієнтованому. Перемога у Rebuild Ukraine означає для нас визнання наших ідей. Це показник того, що вони є актуальними, цікавими та заслуговують на відзнаку. Також перемога додає сил і надихає на рух вперед, на участь в створенні нового, кращого майбутнього для України та українців», – Нікіта Бєлокопитов.
4 місце – Анна Третьяк (1000 CAN)
Приз глядацьких симпатій (обирали підписники сторінки конкурсу в Instagram) – Ірина Камбур (150 CAN)
Студенти
1 місце – Владислав Мітін, Едуард Васьковський, Владислав Волинський (Київський національний університет будівництва та архітектури, Національний університет водного господарства та природокористування), 750 CAN
«Участь в Rebuild Ukraine Architecture Competition та командна робота над конкурсним проєктом – це не тільки можливість проявити свої професіональні навички, а й бути корисним як фахівець у ситуації, що склалася в країні. Дякую організаторам конкурсу за актуальну та важливу для України тему конкурсу», – Едуард Васьковський.
2 місце – Сергій Сьомкін (Київський національний університет технологій та дизайну), 500 CAN
«Це був мій перший досвід участі в архітектурних конкурсах. Я зареєструвався, тому що тема конкурсу здалася мені актуальною та цікавою водночас. В результаті я не лише випробував свої сили та навички, а й став корисним, запропонувавши один з кращих проєктів з відбудови Північної Салтівки».
3 місце – Маргарита Ничипоренко, Мерзляков Андрій (Одеська державна академія будівництва та архітектури), 500 CAN
«Після перегляду відео з руїнами будинків, які в рамках конкурсу пропонувалося відбудувати, в нас народилася перша ідея проєкту. Це мала бути максимально унікальна будівля, яка б повністю відповідала побажанням її мешканців. Згодом в нас з'явився ряд цікавих ескізів, які, на жаль, або не вписувалися в навколишнє середовище (Північна Салтівка, Харків), або не були реалістичними щодо наших українських реалій. Тоді ми переглянули все з самого початку і виділили для себе основні критерії майбутнього проєкту: малоповерховість, реалістичність реалізації, збереження автентичності району, економічна рентабельність та оригінальність ідеї. Ми переглянули багато архітектурних напрацювань з усього світу, відібрали для себе найкращі пропозиції та спробували інтегрувати цей досвід у свій авторський проєкт», – Мерзляков Андрій
Приз глядацьких симпатій – Юлія Яригіна, Софія Забродіна (Донбаська Національна Академія Будівництва і Архітектури), 150 CAN
«Мені здається, Україна в надійних руках. Кожен з нас обов'язково зробить свій внесок у відбудову нашої країни!», – Юлія Яригіна
Читайте також: Rebuild Ukraine: канадська ініціатива по відбудові Північної Салтівки