Дім з руїн: проєкт чеської студії ORA

Анастасия Белогривцева
Архітектори чеської студії ORA відновили старовинну садибу часів комунізму, яка останні роки використовувалася як комора. Амбітні молоді автори назвали свій проєкт маніфестом — прикладом того, що треба робити зі старими, на перший погляд, безнадійними спорудами.
Колись успішна садиба у моравському містечку Євичка у повоєнний час була розграбована, потім частково зруйнована, а основна будівля перелаштована на склад сільськогосподарської продукції. Та попри руйнування та безглузді трансформації, будинок не втратив своєї величі, і навпаки привабив архітекторів ORA.
«Його розташування на ділянці, спрямований у небо шляхетний силует, матеріали, які витримали стільки часу — все це свідчить про високу якість об'єкта. Перше, що ми зробили, — проаналізували споруду, дослідили всі її стики, ніші та виступи, визначивши, що є автентичними елементами, а що — наносними», — розповідають спеціалісти ORA.
Прибравши нашарування, архітектори оголили скелет, залишивши лише цегляну коробку під дахом. Це дало можливість повернути початкове планування та відновили оригінальний масштаб, а як наслідок — відродили початкове членування фасаду. В оздобленні інтер'єру архітектори застосували деревину ясена, цементну плитку, ялинові дошки, скляну мозаїку, цеглу та керамічні блоки для утеплення.
«Будь-яка спроба традиційного ремонту означала б втрату первісного характеру будівлі. Тому ми відкинули спекулятивну реконструкцію, а також будь-які інші імітації. Натомість запропонували зафіксувати стан романтичної руїни, а всередині створити новий будинок».
Вихідна та нова оболонки не стикаються, між ними зберігається вентильований люз. Нова структура трохи зміщена стосовно старої, а нові вікна не точно відповідають прорізам в автентичній стіні. Два світи візуально переплелися: нове проступає через отвори у старій стіні, і навпаки, стара стіна проникає всередину через нові вікна.
Будинок пропонує повноцінний комфорт сучасного життя. Гостей тут приймають у просторій вітальні з кахельною піччю та острівною кухнею. Круглий стіл у залі доповнений масивним дубовим столом на терасі, за яким збираються за гарної днини. Сходи ведуть у спальні з окремими ванними кімнатами. Там господарі та гості можуть насолоджуватися спокоєм та красою природи: масивні старі стіни обрамляють пейзаж подібно до картинних рам.
Між прибудинковим садом фізичного кордону немає, він лише умовно позначений фрагментами невисоких стін та воротами у кортенівській сталі. Про ландшафт подбала запрошена архітекторка Штепанка Чорна. Фруктові дерева, галявини та кущі глоду — такі ж, як за межами ділянки.
-
Chuzhi: екомаєток, камуфльований у скелястий ландшафт
-
Автономний дім з бомбосховищем від українського айтівця
Идея -
Monument House: кольоровий модернізм у каліфорнійській пустелі
Архитектура -
Ищу идею Будинок серед сосен від ArchObraz Автономний котедж у передмісті Дніпра – ідеальне місце для спілкування з природою та відпочинку від метушні міського життя. Над проєктом HOUSE AMONG THE PINES працювало місцеве бюро ArchObraz на чолі з Олексієм Образцовим.
-
Ищу идею Enjoy the silence: затишне шале від loft buro Колоритне шале, над проєктом якого працювали loft buro – це потужний ансамбль протилежностей, де всі елементи незалежні, але підтримують головну ідею — неспішно насолоджуватися відпочинком на самоті чи у компанії друзів.
-
Greenary – екологічний будинок, збудований навколо дерева
-
Ищу идею 3L Residences, або три сучасних маєтки в Плютах 3L Residences – це інвестиційний проєкт 3-х типових одноповерхових приватних будинків, реалізованих у сучасному стилі, площею 300 кв.м, які розташувалися у мальовничому селищі Плюти, Київської області. Кожний маєток має свою закриту територію, індивідуальну лаунж-зону та басейн. Про 3L Residences, над проєктом якого працювали Софія Журко та Олена Олійник, далі піде мова.
-
Ищу идею Big Birch House. Американська класика від Софії Журко та Олени Олійник Історія цього будинку розпочалася кілька років тому. Софію Журко та Олену Олійник запросили спроєктувати інтер'єр заміського вже збудованого будинку та реконструювати його фасад. Виїхавши на ділянку, дизайнерки побачили велику дерев'яну будівлю з клеєного соснового бруса, який простояв порожнім останні 10 років та вимагав серйозного оновлення. Проєкт отримав назву Big Birch House завдяки величезним старим березам, що вишикувалися біля вхідної групи.
-
Birdbox – будинок-шпаківня в Норвегії
-
Ищу идею Будинок колекціонера Замовником цього проєкту виступив колекціонер українського сучасного мистецтва. Його добірка мистецтва стала відправною точкою для концепції будинку. Плідній роботі в реалізації інтер'єру сприяло давнє знайомство власника будинку з автором, дизайнеркою Анастасією Орденанс, яка реалізовує вже не перший проєкт для старого клієнта.