Дім з руїн: проєкт чеської студії ORA
Анастасия Белогривцева
Архітектори чеської студії ORA відновили старовинну садибу часів комунізму, яка останні роки використовувалася як комора. Амбітні молоді автори назвали свій проєкт маніфестом — прикладом того, що треба робити зі старими, на перший погляд, безнадійними спорудами.
Колись успішна садиба у моравському містечку Євичка у повоєнний час була розграбована, потім частково зруйнована, а основна будівля перелаштована на склад сільськогосподарської продукції. Та попри руйнування та безглузді трансформації, будинок не втратив своєї величі, і навпаки привабив архітекторів ORA.
«Його розташування на ділянці, спрямований у небо шляхетний силует, матеріали, які витримали стільки часу — все це свідчить про високу якість об'єкта. Перше, що ми зробили, — проаналізували споруду, дослідили всі її стики, ніші та виступи, визначивши, що є автентичними елементами, а що — наносними», — розповідають спеціалісти ORA.
Прибравши нашарування, архітектори оголили скелет, залишивши лише цегляну коробку під дахом. Це дало можливість повернути початкове планування та відновили оригінальний масштаб, а як наслідок — відродили початкове членування фасаду. В оздобленні інтер'єру архітектори застосували деревину ясена, цементну плитку, ялинові дошки, скляну мозаїку, цеглу та керамічні блоки для утеплення.
«Будь-яка спроба традиційного ремонту означала б втрату первісного характеру будівлі. Тому ми відкинули спекулятивну реконструкцію, а також будь-які інші імітації. Натомість запропонували зафіксувати стан романтичної руїни, а всередині створити новий будинок».
Вихідна та нова оболонки не стикаються, між ними зберігається вентильований люз. Нова структура трохи зміщена стосовно старої, а нові вікна не точно відповідають прорізам в автентичній стіні. Два світи візуально переплелися: нове проступає через отвори у старій стіні, і навпаки, стара стіна проникає всередину через нові вікна.
Будинок пропонує повноцінний комфорт сучасного життя. Гостей тут приймають у просторій вітальні з кахельною піччю та острівною кухнею. Круглий стіл у залі доповнений масивним дубовим столом на терасі, за яким збираються за гарної днини. Сходи ведуть у спальні з окремими ванними кімнатами. Там господарі та гості можуть насолоджуватися спокоєм та красою природи: масивні старі стіни обрамляють пейзаж подібно до картинних рам.
Між прибудинковим садом фізичного кордону немає, він лише умовно позначений фрагментами невисоких стін та воротами у кортенівській сталі. Про ландшафт подбала запрошена архітекторка Штепанка Чорна. Фруктові дерева, галявини та кущі глоду — такі ж, як за межами ділянки.
-
Модерністський шедевр Келвіна Штрауба: будинок у Пасадені за майже 3 мільйона доларів
- Ищу идею Простір для гармонії: як природа, естетика й турбота про собак стали основою сучасного дому Дім для активної жінки та її чотирьох собак у передмісті Києва — це історія про інтеграцію природи у внутрішній простір, увагу до деталей і пошук балансу між естетикою та функціональністю. Архітекторка Олександра Вдовиченко створила інтер’єр, що стає продовженням навколишнього ландшафту та відображає цінності своєї господині.
- Ищу идею RELOGGED: пересмислення зрубу від Balbek Bureau Уявіть собі приватний будинок на березі річки, прихований серед природи, де сучасний дизайн перетинається з автентичною архітектурною традицією зрубу. Це проєкт Relogged від української Balbek Bureau, де традиційна естетика зрубу була переосмислена з метою створення простору, що гармонійно поєднує природну простоту й сучасний комфорт.
-
Архітектурний мінімалізм і декоративність: дім Neville Park у Торонто
- Ищу идею Відновлення спадщини: проєкт SMART25 як симбіоз історії та сучасності Уявіть собі простір, який поєднує в собі дух минулого та сучасну функціональність — саме таким є проект SMART25, створений командою студії Т17. Вони взяли на себе амбіційне завдання — перетворити родинне львівське житло, якому вже майже 100 років, на комфортну та сучасну оселю.
-
Архітектурна студія SHOVK здобула Гран-Прі на XIV Всеукраїнському архітектурному конкурсі ІНТЕР’ЄР РОКУ
Событие -
«Вілла для життя та виживання» від студії NKey: автономний всесвіт на краю світу
Архитектура -
Dzen House: будинок гармонії та спокою від від Shovk Studio
Выбор редакции - Ищу идею Проєк Luxe від Kornienko Architects: від мрії до реальності Власники цього маєтку – досвідчені мандрівники, які відвідали найкращі готелі світу і мріяли про власний будинок, що буде схожий на найрозкішніший та найзручніший готель, якого вони ще не бачили. Для реалізації цієї мрії вони звернулися до Kornienko Architects, і так народилася концепція будинку Luxe.
-
Birdbox – будинок-шпаківня в Норвегії