Дім з руїн: проєкт чеської студії ORA

Анастасия Белогривцева
Архітектори чеської студії ORA відновили старовинну садибу часів комунізму, яка останні роки використовувалася як комора. Амбітні молоді автори назвали свій проєкт маніфестом — прикладом того, що треба робити зі старими, на перший погляд, безнадійними спорудами.
Колись успішна садиба у моравському містечку Євичка у повоєнний час була розграбована, потім частково зруйнована, а основна будівля перелаштована на склад сільськогосподарської продукції. Та попри руйнування та безглузді трансформації, будинок не втратив своєї величі, і навпаки привабив архітекторів ORA.
«Його розташування на ділянці, спрямований у небо шляхетний силует, матеріали, які витримали стільки часу — все це свідчить про високу якість об'єкта. Перше, що ми зробили, — проаналізували споруду, дослідили всі її стики, ніші та виступи, визначивши, що є автентичними елементами, а що — наносними», — розповідають спеціалісти ORA.
Прибравши нашарування, архітектори оголили скелет, залишивши лише цегляну коробку під дахом. Це дало можливість повернути початкове планування та відновили оригінальний масштаб, а як наслідок — відродили початкове членування фасаду. В оздобленні інтер'єру архітектори застосували деревину ясена, цементну плитку, ялинові дошки, скляну мозаїку, цеглу та керамічні блоки для утеплення.
«Будь-яка спроба традиційного ремонту означала б втрату первісного характеру будівлі. Тому ми відкинули спекулятивну реконструкцію, а також будь-які інші імітації. Натомість запропонували зафіксувати стан романтичної руїни, а всередині створити новий будинок».
Вихідна та нова оболонки не стикаються, між ними зберігається вентильований люз. Нова структура трохи зміщена стосовно старої, а нові вікна не точно відповідають прорізам в автентичній стіні. Два світи візуально переплелися: нове проступає через отвори у старій стіні, і навпаки, стара стіна проникає всередину через нові вікна.
Будинок пропонує повноцінний комфорт сучасного життя. Гостей тут приймають у просторій вітальні з кахельною піччю та острівною кухнею. Круглий стіл у залі доповнений масивним дубовим столом на терасі, за яким збираються за гарної днини. Сходи ведуть у спальні з окремими ванними кімнатами. Там господарі та гості можуть насолоджуватися спокоєм та красою природи: масивні старі стіни обрамляють пейзаж подібно до картинних рам.
Між прибудинковим садом фізичного кордону немає, він лише умовно позначений фрагментами невисоких стін та воротами у кортенівській сталі. Про ландшафт подбала запрошена архітекторка Штепанка Чорна. Фруктові дерева, галявини та кущі глоду — такі ж, як за межами ділянки.
-
Нове життя у старому монастирі. Проєкт Britt Van Namen
-
Ищу идею Сімейний маєток в Гаазі від Zakhar Kozolii Architects Над інтер'єром цього сімейного маєтку у середмісті Гааги працювала українська студія Zakhar Kozolii Architects. Головна особливість таунхаусу, розташованого серед щільної забудови вулиці Безуіденхуст, — закритий від сторонніх поглядів внутрішній двір та окремій літній будиночок, який за потреби можна переобладнати у сауну. Проєкт трирівневого помістя символізує обережне поєднання традиційного та нового: голландської стилістики, близької та рідної замовникам, із сучасним оснащенням на кшталт системи smarthome.
-
Ищу идею Krasnyk House: котедж у Карпатах Архітектори Аліна Саніна та Сергій Губарь звернулися до витоків гуцульської архітектури, щоб побудувати невеликий сучасний котедж у самому серці Карпат. Дворівневий будинок розташований у селі Красник Верховинського району Івано-Франківської області. Проста і лаконічна конструкція, що має характерні риси традиційних дерев'яних будівель, виконана з сучасних і довговічних матеріалів, які гарантують комфорт та затишок, тим самим сприяють розвитку туризму в регіоні.
-
Ищу идею Vyshyto House: автентичний український будинок від MAKHNO Studio Українська автентика, закодована в сучасному дизайні та архітектурі — часті запити замовників MAKHNO Studio. Архітектори вірять, що повага до минулого — запорука свідомого майбутнього. Слідуючи цій філософії, у своєму новому проєкті — приватному будинку Vyshyto — студія MAKHNO спробувала вчергове розкрити українську етнічність, зберігши баланс між національним самовдосконаленням та сучасними візуальними рішеннями.
-
Ищу идею Klochenko Architects: гостьовий будинок на березі Дніпра Бюро Klochenko Architects спеціалізуються на мінімалістичних проєктах, де панують тиша та єднання з природою. Проєкт А-House розташований на березі Дніпра, поруч із з основним маєтком. Невелика дерев'яна споруда, виконана в скандинавських традиціях, візуально доповнює архітектурну ідею господарського будинку.
-
Chuzhi: екомаєток, камуфльований у скелястий ландшафт
-
Автономний дім з бомбосховищем від українського айтівця
Ідея -
Monument House: кольоровий модернізм у каліфорнійській пустелі
Архітектура -
Ищу идею Будинок серед сосен від ArchObraz Автономний котедж у передмісті Дніпра – ідеальне місце для спілкування з природою та відпочинку від метушні міського життя. Над проєктом HOUSE AMONG THE PINES працювало місцеве бюро ArchObraz на чолі з Олексієм Образцовим.
-
Ищу идею Enjoy the silence: затишне шале від loft buro Колоритне шале, над проєктом якого працювали loft buro – це потужний ансамбль протилежностей, де всі елементи незалежні, але підтримують головну ідею — неспішно насолоджуватися відпочинком на самоті чи у компанії друзів.