Зручні міста для всіх та кожного: як пройшла конференція «Інклюзивні простори. Як дизайн змінює життя на краще»
Анастасия Белогривцева
Вчора, 21 серпня, напередодні відкриття ДВРЗ Design Days, у магазині «АГРОМАТ» в Києві відбулась конференція «Інклюзивні простори. Як дизайн змінює життя на краще». Представники різних сфер – громадських організацій, медіа, архітектори, дизайнери тощо – поділились своїми поглядами на те, якими мають бути простори, що зручні для кожного, і як їх створювати вже сьогодні.
Так, засновник простору відновлення військових і цивільних ГАРТ Юлій Морозов впевнений: великий запит суспільства на інклюзивні простори сприятиме розвитку цієї сфері в Україні:
«Ми приречені на розвиток в плані інклюзії. Коли ми переможемо, у нас в країні буде величезний прошарок людей, які повернуться з війни. І значна частина з них будуть з порушенням рухової функції. Вони потребуватимуть іншого простору. Запит на такі простори буде величезний», – прокоментував він, наголосивши на необхідності дій вже зараз, – Я сам з Кривого Рогу. У нас два пандуси в громадських містах на все місто».
Юлій зазначив: якщо будівлі та транспорт будуть зручним для людей з порушенням рухової функції, вадами зору чи слуху, то такі простори будуть зручними для всіх.
«У нас був проєкт, де були 3 категорії людей: люди, що пересуваються на кріслах колісних, батьки і малі діти, велоактивісти. Ми відслідкували, що у них 90% спільних проблем. Це, перш за все, транспорт, магазини», – продовжив Юлій.
Для того, щоб українські міста ставали дедалі зручнішими та доступнішими для людей на кріслах колісних, необхідно доносити важливість теми до всіх членів суспільства.
«Необхідно проводити дискусію в своєму колі з рідними, з близькими, на своєму підприємстві. Потрібно нести філософію поваги до гідності, за якої кожна людина може реалізувати своє право на щастя», – сказала Леся Луценко-Миськів, засновниця дитячого садочка «ЩастяKids», авторка нового принципу «розвиток інклюзивного освітнього середовища» в українському освітньому законодавстві.
Артем Прощенко, активіст з питань доступності, юрист ГО Dostupno.ua, нагадав про важливість залучення представників бізнесу і державного сектору. Так, його команда веде активну роботу з покращення доступу до аптек столиці:
«Київ має великі проблеми з інклюзивними просторами. Потрібно доносити ці меседжі до бізнесу. Наприклад, наша команда Dostupno.ua минулого тижня підписала меморандум про співпрацю з держслужбою і провели перемовини з приводу доступності аптек», - розповів Артем Прощенко.
Шеф-редактор часопису Pragmatika Media Костянтин Ковшевацький зазначив, що роль дизайну не обмежується поняттям краси чи естетики – він має робити життя комфортнішим:
«Не має бути каси заради краси. Має бути краса заради кращого життя. Кожне місце в місті повинне бути виправдане з цієї точки зору».
Ольга Терефеєва, керівник проектів в Національна Спілка Архітекторів України, акцентувала на важливості розуміння потреб суспільства при створенні архітектури міст:
«Ми бачимо засилля дешевої і неефективної архітектури. Це є результатом низької освіти еліт, які відірвані від потреб суспільства та неспроможні створити ці сенси. "Зараз іде робота над Містобудівним Кодексом, де враховані права всіх учасників», – розповіла Ольга.
Отець Георгій Коваленко підняв тему дизайну і краси в контексті філософії:
«Ті, хто творять красу під час війни, це справжні миротворці. Важливо, що ми маємо сміливість бачити красу в часи жахів, які нас оточують. Це наближає нашу перемогу. Перемога – це процес. Коли ми перемагаємо щодня, ми цей процес продовжуємо. Так само й краса, дизайн, творчість – це насамперед не скільки результат, а про процес. І ми всі включені в нього», – сказав він.
Кульмінацією події став виступ Еліс Роусторн, британської дослідниці дизайну, журналістки і письменниці. Своїм виступом «Як дизайн може допомогти побудувати кращий світ» вона надихнула і додала наснаги всім присутнім. Еліс розповіла, як дизайн стає у нагоді в боротьбі з кліматичними змінами, військовими конфліктами тощо. Вона навела приклади проєктів з озеленення країн Африки, що потерпають від посух, створення доступних будинків для біженців в Бангладеші, проєктів в області охорони здоров’я в Пакистані.
«Дизайн – це агент змін, який може бути використаний для інтерпретації змін будь-якого типу – соціальних, політичних, економічних, наукових, технологічних, культурних, екологічних або інших – щоб запевнити, що вони вплинуть на нас позитивно, а не негативно», – розповіла Еліс Роусторн.
Конференція стала можливою завдяки плідній співпраці компанії «АГРОМАТ» і ДВРЗ Design Days.
- Ищу идею Сила символів: Waone створив мурал на честь ГУР на Подолі Український художник Володимир Манжос, більш відомий під псевдонімом Waone, презентував новий мурал у Києві. Його твір «Мудрий пануватиме над зірками» тепер прикрашає стіну однієї з будівель на Подолі. Ця робота має особливе значення — вона створена у співпраці з Головним управлінням розвідки Міноборони України (ГУР) і символічно відображає їхню діяльність у боротьбі за незалежність України.
-
Відбудова Херсона: конкурс Resilient Cities: Ukraine на найкраще бачення майбутнього міста з використанням Autodesk Forma
Промо -
Відродження мистецької спадщини: воркшоп "Ближче. Мозаїка України"
Событие -
Panoptikum Collections на Maison et Objet: сила українського колекційного дизайну
Событие -
Бетмен обирає українське: ексклюзивні арт-об’єкти від MAKHNO у резиденції супергероя на Мангетені
- Ищу идею Відновлення вітряка ХІХ століття: відродження історії та традицій Архітектурна майстерня loft buro представила один із наймасштабніших реставраційних проєктів останніх років — відновлення вітряка кінця ХІХ — початку ХХ сторіччя, розташованого в Національному музеї народної архітектури та побуту України. Цей проєкт має не лише історичне, але й культурне значення, адже відродження стародавніх технологій та архітектурних рішень дозволяє зберегти важливі сторінки минулого для майбутніх поколінь.
-
Архітектурна студія SHOVK здобула Гран-Прі на XIV Всеукраїнському архітектурному конкурсі ІНТЕР’ЄР РОКУ
Событие -
Голос українських архітекторів, який тепер доступний онлайн, презентували на La Biennale di Venezia
-
Kyiv Design Week 2024: реєстрацію учасників відкрито
Событие -
Другий Тиждень українського дизайну та інновацій: результати та підсумки
Событие