Загадкова Антарктида: 27 фото та фактів
HIS
Існує ще маса секретів, яких ми досі не знаємо про нашу планету. Це твердження особливо справедливо стосовно важкодоступних місць, де рідко бувають люди, а клімат суворий і зовсім не привабливий. Саме це робить Антарктиду одним з найзагадковіших місць у світі. Континент цей настільки великий, що насправді вчені тільки починають вивчення його великих територій і прихованих скарбів. Ми ж розповімо вам про найцікавіші факти про Антарктиду, вже відомі на сьогоднішній день.
70% всієї свіжої води знаходиться в Антарктиці
Близько 90% світового льоду та 70% свіжої води знаходиться в Антарктиці. Якщо всі антарктичні криги розтануть, рівень води у світових морях підніметься на майже 61 метр.
В Антарктиді є місця, де вже понад два мільйони років не було ані дощу, ані снігу
Близько 1% континенту – це непокрита льодом територія, що зветься сухими долинами або «Оазисом Антарктики». Ці райони вважаються найсуворішими пустелями в світі, бо не бачили опадів вже понад двох мільйонів років. Відповідно до дослідження, проведеного австралійською групою вчених, через зміну клімату на планеті, такі райони Антарктиди зможуть зайняти територію до 25% континенту вже до кінця цього сторіччя.
В Антарктиді є водоспад, що зветься «Кривавим водоспадом»
Вода під льодовиком Тейлора, яка живить кров’яний водоспад, містить багато заліза, що при контакті з повітрям окислюється та набуває червоного забарвлення.
В Антарктиді зустрічається більше метеоритів, ніж у всьому світі
На думку вчених, метеорити не обирають, куди їм падати, отже у кожні частині Землі є шанси попасти під такий «космічний удар». Однак, якщо такі гості з космосу попадають у вологі джунглі, вони можуть дуже швидко пошкодитися, тоді як в Антарктиді, де клімат надзвичайно сухий, ймовірності подібної корозії майже не існує. Іноді на шляху метеоритів стають гори, та й помітити його на білій поверхні Антарктиди легше, ніж шукати десь у гірській розщелині. З 1976 році в Антарктиці було зібрано понад 20 тисяч зразків гірських порід з невідомих джерел.
Антарктида не має офіційного часового поясу
Оскільки Антарктида вважається незаселеним континентом, там не діють закони офіційних часових поясів. Проте на територіях низки чинних дослідницьких станцій використовується або часовий пояс країни, що експлуатує станцію, або часовий пояс країни, що є найближчою до розташування дослідників. Станція McMurdo працює за стандартним часом Нової Зеландії (NZST), Команда Palmer Station користується літнім часом Чилі (CLST).
Середня товщина льодовикового шару в Антарктиді становить 1609 м
Антарктида – це найпівденніший континент, майже повністю вкритий товстим шаром льоду. На деяких ділянках товщина льодовика може сягати 4,8 км.
Найбільший за розміром айсберг перевищив розміри острова Ямайка
Найбільшим зареєстрованим айсбергом у світі був Айсберг Б-15 довжиною 295 км, 37 км завширшки. Його площа становила 11 000 кв. км. У 2000 році Айсберг Б-15 розпався на декілька дрібних айсбергів, що відпливли у море.
Під кригою Антарктиди існує понад 300 озер
На сьогодні на континенті було виявлено понад 300 великих водойм. Вони не замерзають через геотермальну спеку і тиск. Всі озера Антарктиди є частиною великої гідрологічної мережі, що захована під товстим крижаним шаром. Відомо, що деякі з цих озер взаємопов’язані та обмінюються водою, а деякі вважаються повністю ізольованими. Вчені зазначають, що ці ізольовані озера можуть бути домом для мікроорганізмів, які тільки будуть виявлені сучасною наукою.
Найнижча температура коли-небудь зафіксована на поверхні Землі становить -98 ° C
Ще у 2013 році вважалося, що найнижча температура, зареєстрована в Антарктиді дорівнює -93 ° C. Проте цього року вчені оголосили, що на деяких ділянках Антарктики температура знижується до -98 ° C. Такі рекорди спостерігалися під час полярної ночі, взимку. Умови, за яких може виникнути така низька температура, це сухе повітря та ясне небо, що зберігаються протягом кількох днів.
Колись Антарктида була тропічним континентом і знову може ним стати
Важко повірити, але колись Антарктида була зеленим, тропічним раєм з пухнастими ссавцями, такими як опосум чи бобер. Це відбувалося тоді, коли концентрація вуглекислого газу була удвічі більше, ніж сьогодні, а клімат був набагато жорсткішим. Проте, на думку вчених, непідконтрольні та ненормовані викиди CO2 у повітря можуть врешті-решт повернути Антарктиці її тропічне минуле за декілька сотень років.
Еміліо Маркос Пальма був першою людиною, що народилася на Антарктиді
У 1978 році Еміліо Маркос Пальма увійшов у історію як перша людина, народжена в Антарктиці. Батько Еміліо очолював загін Аргентинської армії, що базувалася на дослідницькій станції Esperanza. З того часу на континенті народилося ще десятеро людей.
У 1994 році для пересування по Антарктиді заборонили використання собак
У 1911 році їздові собаки допомагали норвезьким мореплавцям під керівництвом Роальда Амундсена у першій експедиції до Південного полюса. Після цього собаки та санчата використовувалися в Антарктиді протягом багатьох років. Однак на початку 1990-х їх вирішили заборонити, аби хвороби собак не передалися антарктичним тюленям, та щоб собаки, які втікають чи губляться, не перешкоджали місцевій дикій природі.
В Антарктиді існують два цивільних міста
Найбільше місто із двох, що існують в Антарктиді – це Вілла Лас Естреллас (The Stars Town), засноване у 1984 році Піночетом. Сьогодні тут розташовується дослідницька станція, школа, лікарня, гуртожиток та поштовий офіс. У місті також є покриття мобільного оператору, телебачення та інтернет. Інше місто називається Esperanza Base і було засноване аргентинцями. Це також дослідницька станція. Взимку тут мешкають 55 жителів, в тому числі 10 сімей та два вчителі школи. Місто було засновано у 1953 році.
Гора Еребус – один з небагатьох постійно активних вулканів на Землі
Гора Еребус є постійно діючим вулканом, яких в світі дуже мало. В ньому міститься озеро з лави температурою близько 927 ° С. Вважається, що глибину цього озера слід вимірювати кілометрами.
Антарктида, Арктика і деякі інші віддалені острови вважаються місцями, досі не колонізованими комахами
Майже кожна ділянка Землі має принаймні один рідний чи інвазивний вид комах, чого не скажеш про Антарктику, Арктику та деякі віддалені та непривітні острови.
Найстаріший примірник сперми було знайдено в Антарктиді
Ще у 2015 році вчені зі Швеції виявили в Антарктиді скам’янілий червоний кокон, вік якого датується 50 мільйонами років. В ньому були знайдені рештки сперми хробака, що зберігалася у желеподібному коконі мільйони років, перш ніж затвердіти разом із ним.
Антарктика – це єдиний континент, де немає рептилій
Однак існує велика кількість інших представників фауни, таких як кити, тюлені, пінгвіни та інші птахи. Пінгвіни – найпоширеніші птахи в Антарктиці. Вони живуть у колоніях і виживають в найсуворіших умовах. З сімнадцяти існуючих видів пінгвінів, двоє – постійні жителі Антарктиди. Це імператорський пінгвін та Аделі. Інші живуть на північній частині Антарктичного півострова, де умови не такі жорсткі.
Через зміни клімату Антарктида втратила три трильйони тонн льоду за останні 25 років
За останні 25 років Антарктида втратила понад три трильйони тонн льоду. На жаль, протягом останніх п'яти років цей процес різко прискорився. Аналізуючи дані кількох супутникових досліджень, що проводилися з 1992 по 2017 роки, група з 84 міжнародних вчених виявила, що Антарктида на даний момент втрачає лід втричі швидше, ніж це відбувалося до 2012 року.
В Антарктиді швидкість вітру може сягати 321 км на годину
Антарктида – це одне з найбільш вітряних місць на Землі. Найбільша швидкість вітру тут була зафіксована на французькій базі ще у 1972 році. Вона складала 321 км на годину. Попри те, що сніг в Антарктиді падає нечасто, завдяки сильним вітрам він піднімається з землі та кружляє навколо так, що здається, ніби сніг дійсно падає з неба.
Антарктида – найхолодніший, найбільш вітряний та сухий континент Землі
Попри весь свій лід, Антарктида технічно є пустелею. Переважно через низький рівень опадів. Внутрішні області Антарктиди отримують в середньому по 50 мм опадів (у вигляді снігу) щороку. Для порівняння, пустеля Сахара отримує вдвічі більше дощів у рік.
Гравітація Землі змінюється через зміну клімату
За даними Європейського космічного агентства (ESA), лише за три роки Антарктида втратила стільки льоду, скільки вистачило для зміни гравітаційного навантаження Землі. Як було виявлено в ході одного дослідження, втрата льоду в західній частині Антарктиди в період з 2009 по 2012 рік фактично спричинила падіння рівня гравітаційного поля у регіоні.
Розмір Антарктиди складає 1,5 розміру США
Площа Антарктиди становить близько 14 млн. кв. км. Взимку Антарктида збільшується вдвічі завдяки утворенню льоду навколо берега. Розмір континенту вдвічі перебільшує розмір Австралії, в 1,5 рази – США, та в 50 разів перевищує розмір Великобританії.
Найвища зафіксована температура в Антарктиді складала 17,5 ° C
У 2015 році на аргентинській базі Esperanza була зафіксована найвища температура повітря, що дорівнювала 17,5 ° C. До цього найвища температура на одному з південних островів Антарктики була зареєстрована у 1982 році, вона складала 19,8 ° C.
В Антарктиді є банкомат
Банківський конгломерат Wells Fargo встановив в Антарктиді банкомат ще у 1998 році. Це відбулося на станції МакМердо, найбільшому науковому центрі на континенті. Банкомат видає лише долари США.
В Антарктиді не живуть білі ведмедіі
Бурий ведмідь Північної Америки та Євразії є предком білого ведмедя. Всупереч поширеній думці, білі ведмеді не живуть в Антарктиді, а тільки в Арктиці. Їх можна зустріти в таких країнах як США (Аляска), Норвегія, Росія, Канада та Гренландія.
Американські вчені стали першою і поки що єдиною парою, що познайомилася в Антарктиді за допомогою додатку Tinder
Одним холодним та самотнім грудневим вечором, американський вчений, що проводив дослідження в Антарктиці, вирішив зайти до Tinder “just for fun”. Спочатку він не побачив жодного профілю поблизу, але розширивши радіус, вчений побачив сторінку дівчини, що теж була науковцем і знаходилася лише в 45 хвилинах подорожі гвинтокрилом. Через декілька хвилин вони познайомилися.
В Антарктиді існує сім християнських церков
Навіть в одному з найбільш суворих кліматів у світі люди все ще знаходять час, щоб побудувати культові місця, такі як, наприклад, християнські церкви. Сьогодні на крижаному континенті існує не менше семи християнських церков: Каплиця снігів, Троїцька каплиця, Католицька каплиця в льодовій печері, Каплиця Сан-Франциско де Асіс, Каплиця святого Івана Рильського, чілійська Каплиця Санта-Марія-Рейна де ла Пас та католицька каплиця Сантісіма Вірген де Луян.
Читайте також: Мадагаскар – самый загадочный и прекрасный остров планеты. 30 фото и фактов.
-
KAJI GALLERY: дім японського мистецтва від MAKHNO Studio
-
8SUN RESORT: прихисток для закоханих від студії MAKHNO та SAI ARCHITECTS
Дизайн в путешествиях - Ищу идею Для сонячних днів та медових ночей: готельний комплекс 8SUN RESORT від українських дизайнерів Українська команда MAKHNO представляє новий проєкт 8SUN — ідеальне місце відпочинку для закоханих, розташоване на узбережжі казкового острова Балі в теплому Індійському океані. Незвичайний дизайн інтерʼєру готелю та мистецтво роблять простір чудовим місцем для проведення весільних церемоній та медових місяців молодят, а також тих, хто шукає спокою у найкрасивішому місці на Землі.
-
Готика та ліванське ткацтво: головний храм Burning Man 2024
-
Бруталістська вілла в Мексиці за проєктом Espacio 18 Arquitectura
-
Seoul Twin Eye — оглядове колесо без спиць за проєктом UNStudio
-
10 світових пам'яток архітектури за версією ШІ
-
Яскравий витвір максималізму: готель Villa Palladio від Марі-Анн Удежанс
-
Догори дриґом: проєкт австрійського спа-центру від бюро noa*
-
Пейзажі В'єтнаму на аерознімках Фам Хай Трунга