Сучасне озеленення та благоустрій в Україні: субʼєктивний погляд Христини Шалигіної, CEO та концептуалістки Bee Landscaping Bureau
Bee Landscaping Bureau
Благоустрій та озеленення відіграють фундаментальну роль у створенні гармонійного й естетично збалансованого міського середовища. Проте, в Україні ці важливі аспекти часто залишаються поза належною увагою, що призводить до збереження застарілих і малоефективних підходів. У цій статті Христина Шалигіна, CEO та концептуалістка Bee Landscaping Bureau, розкриває свої погляди на те, чому наші міста ще не досягають європейського рівня, і пропонує шляхи до змін.
Озеленення, так само як мода чи архітектура, розвивається, видозмінюється та еволюціонує. Але якщо тенденції моди, архітектури, або навіть благоустрою ми активно спостерігаємо в українських містах, то чомусь саме з озелененням ситуація абсолютно протилежна. Я думаю, що багато українців були хоча б в Польщі, і звертали увагу, як їх громадські простори відрізняються оформленням від наших.
Я багато подорожую, Україною в тому числі і особисто у мене складається враження, що аби відійти від совєтських стандартів краси в цьому напрямку, треба прям бути дуже сміливими: сміливими девелоперами, забудовниками, замовниками. Адже не часто можна зустріти статті, як відкрили нову велодоріжку. Або як вінницькі екоактивісти вибороли запровадження сіяних луків, замість викошених коричневих газонів на роздільних смугах, трамвайних коліях тощо. Або ж як покійний воїн, одесит та власник дендрарію Борис Айзенберг виборов у Міськзелентресту можливість не тільки поставити рослини для Адміральського проспекту, а й зробити самому підбір і розстановку, аби створити чи не єдиний муніципальний сучасний малодоглядний простір в Одесі із яскравими сливами Піссарді, хвилями міскантусів, акцентними перовскіями та іншими багаторічниками. І трішки частіше можна зустріти заголовки, як Київзеленбуд оформив сквер чи площу сучасною висадкою.
Чому ж так? Чому у 2020-х кожна така новина — все ще подія? Чому одеський Міськзелентрест й досі закуповує мільйони однорічних квітів кожен місяць і оформлює ними беззаперечно яскраві клумби, але в кращих совєтських традиціях? Тоді як в європейській практиці вже давно підходять до оформлення громадських просторів більш розсудливо, стильно та економно (адже особливість багаторічних рослин в тому, що їх не треба міняти кожні декілька місяців, вони на роки)? Я думаю, що вся справа у надивленості українців. Я по собі знаю, що коли ти «не в темі» — ти й не звертаєш своєї уваги на той чи інший аспект. Допоки ти не зацікавишся сучасною урбаністикою, благоустроєм, озелененням — твоє око не буде вихоплювати візуал цієї тематики на вулицях рідного міста, в дорозі, або ж у відпустці. Саме тому головною метою нашого ландшафтного бюро є саме популяризувати культуру ландшафту в Україні. Ми хочемо аби кожен українець дізнався, що таке сучасний сад, посівні луки, чому рулоні газони та туї рядочком — це минуле століття, а однорічні рослини в громадському озелененні – це викинуті гроші. Ми хочемо, аби кожен одесит знав, що у нашому кліматі, як в приватному, так і в громадському середовищі повинні бути автополиви – адже це економія як води, так і людського ресурсу на обслуговуванні території.
Фото обʼєкту Bee Landscaping Bureau, фотографка Марія Савоскула
Ми хочемо, аби українці знали, що сучасний сад — це малодоглядний сад багаторічних рослин, що сезонно змінюються, але неймовірно виглядають у будь-яку пору року. Адже у нашому перевантаженому подіями та інформацією світі, людина має більше часу проводити споглядаючи природу, а не вічно працюючи на ній, як наші бабусі та дідусі на дачах. Ми хочемо, аби ті сміливі українці, що вже довірились талановитим ландшафтним архітекторам і реалізували на своїх прибудинкових ділянках сучасні малодоглядні сади, а не просто газони з туями та петуньями — знали, що правильно спроєктований малодоглядний сад треба прополювати лише раз на декілька тижнів та зрізати відцвілі бутони, і були обізнані у цьому питанні до того, як наймати бригаду з обслуговування.
Ми хочемо, аби ресторатори та девелопери знали, чому висадка дерев у кашпо це яскраво і привертає увагу, але ще це і вбиває рослину. Ми хочемо, аби ініціативна група мешканців ЖК, перед тим як замовляти дитячий майданчик, були обізнані у тому до яких температур нагріваються гумове покриття та, наприклад, відсів або пісок, і обирали для своїх діток найкраще та найекологічніше. Ми хочемо, аби забудовники були обізнані у тому, що кора, якою мульчуються клумби — це не декор, а необхідність аби надалі зекономити гроші на людиногодинах обслуговування території, адже кора не пропускає 90% бурʼянів, а ще затримує вологу та запобігає перегріванню ґрунту й рослин з поверхневою кореневою системою. Ми хочемо, аби замовники знали плюси висадки рослин ще маленькими та насолоджувались спостереженням за їх метаморфозами.
Фото обʼєктів Bee Landscaping Bureau, фотографка Марія Савоскула
І звичайно, поки ми не станемо всебічно обізнаними у ландшафтній культурі, як стали у моді, або ж дизайні інтерʼєрів, допоки у нашій колективній свідомості не утворяться нові нейронні звʼязки, що є добре, а що не раціонально у сучасному блогоустрої, до того часу ми і будемо спостерігати за однолітніми тагетісами, петуньями та братками, висадженими візерунками на газоні в кількості 700 тис штук, кожні 2 — 3 місяці.
Саме тому, головна місія нашого бюро і, думаю, багатьох чудових українських ландшафтних архітекторів та урбаністів — показувати своїм прикладом і роботами, що ж таке це сучасне озеленення та благоустрій. І розказувати. Невпинно розказувати, аби змінювати свідомість українців.
Розказувати, що головна ідея благоустрою — це не просто постелити плитку та поставити спорт/дитячий майданчик. Головна ідея сучасного благоустрою — це створення довкілля, цілої екосистеми, тобто проєктування територій із сенсами, зонуванням та сюжетами, враховуючи інтереси та потреби мешканців. І всі ці отриманні данні поєднувати в єдиний ансамбль з громадськими та приватними, прогулянковими та інтровертними зонами, формами мощень та МАФів, кольорами освітлення та озеленення. Тобто сучасний благоустрій — це відображення філософії буття.
Фото обʼєкту Bee Landscaping Bureau, фотографка Марія Савоскула
А головні ідеї сучасного озеленення — це природність, малодоглядність, багаторічність та екологічність.
Імітування природної висадки — це висадка рослин групами, як вони власне і розростаються в природі, а малодоглядність — це коли ви споглядаєте, як саме вони розростаються і сезонно змінюються, сидячи коло квітника з книжкою та кавою, а не стоячи навколішки та формуючи рослини.
Фото обʼєктів Bee Landscaping Bureau, фотографка Марія Савоскула
-
Інклюзивний ігровий майданчик в одному з парків Польщі
-
Glasshouse: кінетична теплиця від Heatherwick Studio
-
История о том, как "отверстие" в эстонском лесу стало мировой сенсацией
-
Парк сучасної скульптури PARK3020 запрошує на оновлену експозицію
Событие -
Изменения в контексте: "окровавленная" скульптура «Служить и защищать» возле здания полиции в Солт-Лейк-Сити
-
У «Добропарк» під Києвом зацвіло 8 кілометрів тюльпанів
-
«Поза кризою»: графіті на тему коронавіруса прикрасило швейцарські Альпи
-
MAD Architects объявили о начале строительства горнолыжного спортивного кампуса в Китае
Архитектура -
Terra от студии Nucleo – кресло, которое нужно вырастить самостоятельно
-
Зеленые крыши Скандинавии