Stop Tanks With Books. Україна в об'єктиві британського фотографа
HIS
Британський фотограф Марк Невілл почав знімати Україну в 2015 році. Він був стурбований, що країна опинилася на межі війни, оскільки російські війська зосередилися на її східних кордонах. Вже тоді Марк поставив собі за мету створити фотокнигу, яка, немов «зброя» чи інструмент, могла б допомогти утримати Росію від вторгнення та заручитися міжнародною підтримкою України. За іронією долі збірка Stop Tanks With Books вийшла за тиждень до повномасштабного нападу Росії.
Коли бомби руйнують міста, а вийти під сонячні промені, значить ризикнути життям, чи може мистецтво справді щось змінити? Чи замовкають музи, коли кричать гармати? Звичайно, ні. Мистецтво завжди було ворогом війни, оскільки всупереч усьому воно вселяє сумніви та створює зв'язки.
Lina in a national costume, Orihovo-Vasylivka village, Donetsk (2018). Images © Mark Neville, courtesy of Nazraeli Press
Yana et Igor Karaman with friend Galina, Odessa, 2017
"Stop Tanks with Books." (Mark Neville)
Кадри Невілла інтимні та глибокі: це його особистий людський жест та особиста спроба протистояти агресії. У книзі, опублікованій видавництвом Nazraeli Press за редакцією Девіда Кампані, зібрано вісімдесят зображень, що представляють довгострокову документацію Невіла про повсякденне життя України до нинішньої війни, короткі розповіді про конфлікт, написані українською письменницею Любою Якимчук, та дослідження Центрасхід. Європейські дослідження у Берліні. У центрі публікації — життя людей: сім'ї та друзі, парафіяни та нічні вечірки, портрети мирних жителів та військових з передової. Багато хто з них дивиться прямо в камеру: вони готові зустрітися з нами віч-на-віч.
"Stop Tanks with Books." (Mark Neville)
"Stop Tanks with Books." (Mark Neville)
"Stop Tanks with Books." (Mark Neville)
Він фотографував і брав інтерв'ю у людей, які втратили все, але ніколи ні про що його не просили. Герої світлин Невіла демонстрували гордість та чесність, яких він ніколи раніше не бачив.
«В українському народі є своєрідна стійкість, — каже Невілл. «Я помічаю таку стійкість в очах людей, і це те, що справді змусило мене закохатися в Україну».
"Stop Tanks with Books." (Mark Neville)
Families eating on Arkadia Beach, Odessa, 2017
Donetsk, 2021
За словами фотографа, його досвід суперечить міфам, які Кремль поширював про Україну протягом останніх 8 років, наприклад, що країна є фашистською та антисемітською.
Одне з завдань Stop Tanks With Books — попросити Захід більше підтримувати Україну.
«Ми просили про більшу підтримку», — каже він. «Але ми також просимо чесно зображати українців».
Three Kilometres from the frontline, Donetsk, 2019
Couple at Stanytsia Luhanska Bridge, 2019
Maria Holubets, Natalia Tarasenko, Rozalia Boiko, Maria Shvanyk, and Rozalia Mahnyk at the Greek Catholic Monastery, Zvanivka, 2018
Марк Невілл розіслав копії книги 750 політикам, дипломатам, представникам ЗМІ та тим, хто бере участь у мирних переговорах.
«Цікаво, якою була б міжнародна реакція, якби Стокгольму, Лондону, Парижу чи Нью-Йорку загрожувало не спровоковане та неминуче вторгнення? Наша книга — це молитва і необхідне прохання до міжнародної спільноти», — написав Невіл у передмові до своєї праці.
"Stop Tanks with Books." (Mark Neville)
"Stop Tanks with Books." (Mark Neville)
"Stop Tanks with Books." (Mark Neville)