SMILA CHURCH: проєкт сучасної церкви від черкаської студії CITEK
Анастасия Белогривцева
Архітектори черкаської студії CITEK отримали замовлення на проєктування культурної споруди, сучасного храму з ландшафтним дизайном у місті Сміла. Це історія трансформації та нових смислів, яка може стати прецедентом для наступних перетворень міста.
У Смілі, як і у більшості провінційних міст України, відсутні сучасні міські простори. Мешканці зазвичай проживають у будівлях, що дісталися у спадщину від Радянського Союзу та не були ревіталізовані. Більшість смілян мало подорожує за кордон, та не виявляє високого інтересу до якісної архітектури та міського дизайну. Ілюстрацією цього є реконструкція Будинку Культури в Смілі, якою займалась держава. Автентичний фасад будівлі замість реставрації був повністю зруйнований. Натомість вхідна група, яка потребувала переосмислення, залишилась без змін.
У самому серці Сміли, поруч з іншими культурними спорудами — Міським Будинком Культури, краєзнавчим музеєм та Міською Адміністрацією, нещодавно з'явився новий об'єкт — сучасний культурний центр, створений на основі християнської церкви та івент-холу. Будівля церкви розташувалася на задньому дворі Будинку Культури на місці старого житлового будинку. Раніше ця територія використовувалася як технічний двір для обслуговування МБК та сусідніх складів.
Тому, проектуючи будівлю церкви та простір біля неї, головним викликом перед командою СІТЕК (А.Могила, А. Івченко, Н. Бган-Марченко) було продемонструвати сучасний підхід до проектування міських просторів та культурних будівель.
Початково команді архітекторів поставили завдання спроєктувати церковну будівлю, але під час вивчення території стало очевидно, що ремонтні роботи слід поєднати з реновацією прилеглих територій (10 600 кв.м). Таким чином, перед CITEK виникло завдання створити відкриту та затишну площу перед будівлею церкви, з виходом на центральну вулицю та зупинку громадського транспорту.
Розуміючи, що прилегла територія використовувалася переважно для паркування, архітектори взяли за мету зробити її привабливою для городян. Підняття рівня комфорту та залучення людей стали для архітекторів та пастора Олександра Коваленка головними пріоритетами. Саме тому стоянку перемістили, а звільнену територію перетворили на затишний пішохідний простір. Тепер проїзд до Будинку культури буде можливий лише для спеціалізованого транспорту.
Об'єкт та прилегла до нього територія "до"
У результаті цей проєкт не тільки відновив церковну будівлю, а й перетворив територію в сучасний культурний центр, де кожен може знайти щось для себе. Проєкт сучасної церкви в Смілі визначається не лише як місце віросповідання, але і як багатофункціональний простір для різних вікових груп.
Під час відвідання території, відвідувачі потрапляють на невелику площу перед входом у церкву, трохи вищу за головну. Цей простір створений для спілкування та може слугувати сценою просто неба.
Будівля має два поверхи та різноманітні функціональні приміщення: глядацьку залу, лобі з баром, дитячі кімнати, конференц-зал, простір для молодіжних заходів, офіси та інклюзивні санвузли. Глядацька зала розрахована на 350 осіб, з партером для 250 осіб та балконом на 100 місць. Будівля не має вікон, освітлення здійснюється через даховий ліхтар та штучні джерела світла. Сцена обладнана сучасною аудіосистемою та спеціальним освітленням. Кольорова гама головної зали є дуже незвичною для церковних будівель, але темно-сірі стіни та дерево створюють атмосферу камерності.
Адміністрація церкви активно співпрацює з містом, так на своїй сцені вони приймали Академічний симфонічний оркестр Черкаської обласної філармонії, проводили різдвяний ярмарок для містян та їх дітей.
Наразі проект території знаходиться на стадії реалізації.Переважна частина простору поблизу церкви планується бути відкритою для смілян. Тут уже є невелике подвір'я для затишних заходів та компактна автостоянка. Фонтан з хрестом, дитячий майданчик, та багато місць для сидіння додають життя цьому громадському простору.
Простір навколо бомбосховища планується перетворити на дитячий майданчик. (Візуалізація використана у якості прикладу).
Проєктні рішення передбачають навігацію та безпечний шлях до церкви в темний час доби завдяки алеї, освітленій перголами.
Площу перед Будинком Культури планується зробити більш привабливою для смілян завдяки озелененню та місцям для сидіння.
Цей проєкт не лише створив сучасну будівлю церкви, але й трансформував територію в багатофункціональний простір, де кожен зможе знайти своє місце для духовного вдосконалення та відпочинку. Наразі проєкт території знаходиться на стадії реалізації.
Фото: Вадим Сапатрило