Паркет чи ламінат? Шукаємо вірну відповідь на одвічне питання
HIS
Ремонт – процес непростий. На кожному його етапі ми постаємо перед тим чи іншим принциповим вибором: шпалери чи фарбування, душова кабіна або ванна, кахлі на робочу поверхню чи скіналі? Коли настає час обирати покриття для підлоги, багато хто задається питанням: паркет чи ламінат? Наша сьогоднішня стаття покликана допомогти вам знайти вірну відповідь на це одвічне питання.
Готична історія та цікава ідея
Паркет – вид дерев’яного покриття, історія якого нараховує вже чимало століть. Вважається, що паркет вигадали у готичній Європі – в заможних будинках підлогу вкривали ретельно підібраними дощечками з різних порід дерева, формуючи всілякі візерунки. У Середньовіччі паркет можна було зустріти в інтер’єрах чи не кожного замку. А от в оселях простого люду підлога зазвичай була вкрита грубими дошками.
Ламінат набагато молодший за паркет. Цей вид покриття винайшли у 70-х роках минулого століття у Швеції. Розробники занотовували всі варіанти можливого використання досить міцного матеріалу, що складався з кількох шарів. У їхньому списку, окрім доріжок для боулінгу чи зупинок громадського транспорту, під заголовком «Ідея 23» йшлося про інноваційне покриття для підлоги. Після кількох років досліджень та випробувань, ламінат надійшов у продаж, викликавши справжній бум та ознаменувавши появу абсолютно нової категорії покриттів для підлоги.
Сьогодні ж, як паркет, так і ламінат торгової марки King Floor можна зустріти у багатьох українських домівках, та про переваги кожного ми по черзі розповідаємо нижче.
Паркет. Розмаїття видів
Мабуть, сьогодні немає людини, яка у своєму житті жодного разу не бачила би паркет або ламінат. Але при цьому мало хто знайомий з усіма видами та «анатомією» цих матеріалів. А такі знання неодмінно знадобляться, аби зробити правильний вибір.
Натуральний паркет прийнято поділяти на кілька різновидів: штучний, паркетна дошка, щитовий, масивна дошка. Штучний має вигляд окремих планок з гребенями та пазами для кріплення. Товщина паркетних планок зазвичай буває від 15 до 22 мм, довжина – до 500 мм, а ширина – 75 мм. Штучний паркет, викладений складними візерунками та орнаментами, називають художнім або палацовим.
Паркетна дошка – вигідна альтернатива штучному паркету. Її виготовляють з кількох шарів натуральної деревини, надійно склеєних між собою. Найнижчий шар зазвичай із фанери, середній – частіше за все із рейок, виготовлених із дерева хвойних порід. Для міцності ці елементи приклеюються поперек. Лицьовий шар має товщину до 6 мм і зроблений з цінних порід дерева. Завдяки такій конструкції паркетна дошка значно дешевша за штучний паркет та навіть випереджає його за певними експлуатаційними характеристиками – зокрема, менше боїться вологи. Залежно від кількості рядів планок на лицьовій стороні, паркетна дошка буває 1-смугова, 2-смугова чи 3-смугова. Найпопулярнішою сьогодні є трисмугова – вона має цікавий вигляд та зручна для монтажу.
Щитовий паркет (або модульний) складається з окремих квадратних щитів, верхній шар яких виконано у вигляді певного орнаменту. Одним із різновидів щитового паркету є набірний, або як його ще називають мозаїчний паркет. Він складається з щитків розміром від 400х400 до 600х600 мм з набором планок, які можуть мати різний колір. Така набірна конструкція кріпиться до паперу, що значно полегшує монтаж.
Масивний паркет виготовляється виключно з масиву цінної породи дерева. Звісно, це позначається на ціні, але й слугуватиме такий паркет довше за всіх своїх побратимів. Від штучного паркету це покриття також відрізняється габаритами – згідно з нормативами, масивом прийнято вважати планки довжиною від 500 мм.
Ламінат: з чого роблять та яким буває
Ламінат являє собою багатошарове підлогове покриття. Нижній шар призначений для стабілізації виробу та захисту від вологи. Наступний шар – деревноволокниста плита високої щільності. Третій шар – декоративний. Його виготовляють зі спеціального паперу, малюнок якого найчастіше імітує дошку з натурального дерева чи штучний паркет. Верхній шар – це ламіноване покриття з полімерної смоли. Його призначення – захистити дошку від витирання, ударів тощо. Аби більш точно відтворити текстуру дерева, верхній шар часто роблять рельєфним. До речі, від міцності саме верхнього шару залежить, скільки часу ламінат зберігатиме свій вигляд при різних навантаженнях та до якого класу експлуатації його зарахують. Аби ламінат отримав той чи інший клас, він має пройти чимало випробувань – їхній перелік визначається європейським стандартом EN 13329.
Клас експлуатації ламінату має вигляд цифри, складеної з двох частин. Перша частина вказує, де саме даний ламінат може вдало використовуватися:
2 – приватні оселі
3 – комерційні приміщення
4 – промислові приміщення
Друга цифра розповість про можливе навантаження на покриття:
1 – помірне
2 – середнє
3 – інтенсивне
4 – дуже інтенсивне
Таким чином, ламінат 32 класу підійде для звичайного офісу з середньою кількістю працівників та відвідувачів, а 44-го запросто можна стелити на фабриці чи вокзалі. Цікаво, що ламінат класу 21-23, призначений суто для житлових приміщень, сьогодні навряд чи вдасться відшукати у продажу. Виробники відмовилися від його випуску через низький попит – більшість покупців надавали перевагу продукції вищого класу, ніж їм насправді потрібен.
Обираючи ламінат, також варто звернути увагу на наявність чи відсутність фаски – скошеної кромки, завдяки якій підкреслюється кожна планка. Фаска буває 4-стороння, тобто по всьому периметру планки, або 2-стороння – на повздовжніх краях. Про тип фаски свідчить відповідне маркування: V2 або V4. Завдяки простоті вкладання та привабливому вигляду, найбільшою популярністю нині користується ламінат з 4-сторонньою фаскою.
Особливості монтажу паркету та ламінату
Як паркет, так і ламінат люблять ідеально рівну поверхню. Ламінат готовий до монтажу одразу, а от паркету необхідна акліматизація – розпаковані планки витримують протягом двох діб у приміщенні, де вони надалі «житимуть». Ламінат зазвичай укладається без використання клею, а паркет кріпиться і на клей, і без нього. Для монтажу обох цих покриттів необхідно використовувати спеціальну підкладку – вона компенсує незначні нерівності основи та поглинатиме шум. Підкладки бувають зі спіненого поліетилену, коркові, бітумно-коркові, багатошарові композиційні. Кожен із цих видів має свої переваги, та оптимальним вибором фахівці називають підкладку з натурального корку – вона екологічно чиста, практична та довговічна. До речі, така коркова підкладка є в асортименті ТМ King Floor.
Варто зазначити, що монтаж сучасного ламінату – не така вже й складна справа, впоратися з якою під силу не лише майстрам. А от укладання паркету, особливо штучного, варто довірити досвідченим фахівцям.
Паркет VS ламінат: хто кого?
Обираючи між паркетом і ламінатом, радимо зважити на переваги кожного з цих матеріалів.
Переваги паркету:
- Тривалий термін експлуатації
- Можливість реставрації без демонтажу
- Добра теплопровідність та шумоізоляція
- Екологічність
- Вишуканий вигляд
Переваги ламінату:
- Прийнятна ціна
- Стійкість до різноманітних пошкоджень, вологи та ультрафіолету
- Зручність у догляді
- Може використовуватися з теплою водяною підлогою
- Легкий монтаж
- Багатий вибір дизайнів
Орієнтуйтеся на власні фінансові можливості та смак і, що дуже важливо, – особливості приміщення, в якому це покриття використовуватиметься. Наприклад, в оселях з підвищеною вологістю чи, навпаки, з дуже сухим повітрям краще використовувати ламінат. Цьому ж матеріалу варто віддати перевагу тим, хто тримає домашніх улюбленців: кігті і паркет – речі, що не дуже добре поєднуються.
Стиль інтер’єру – ще один фактор, про який не слід забувати, обираючи підлогове покриття. Паркет ідеально пасуватиме класичним вишуканим інтер’єрам, а ламінат добре підійде сучасним стилям.
Сподіваємося, наша стаття допомогла визначитися, яке підлогове покриття якнайкраще підійде саме вам. Яким би не був ваш вибір, нехай він буде вдалим! А на допомогу у виборі обох покриттів вам з радістю прийде ТМ King Floor.
Читайте також: Разделяй и властвуй: 17 оригинальных комнатных перегородок.
-
В Києві пройде ІІ-й УКРАЇНСЬКИЙ БУДІВЕЛЬНИЙ КОНГРЕС #WE MUST BE THE CHANGE
Событие -
Мікс протилежностей: як збалансувати мінімалізм та максималізм в дизайні комерційного інтер’єру
Идея -
Дизайнерка Ліза Пишнєва представляє DESIGN TRENDS GUIDE 2024-2025: огляд основних трендів у світі предметного та інтер'єрного дизайну
Идея -
Тренди в дизайні комерційних інтер’єрів 2024
-
'CPD: Ukraine': сесія з підвищення кваліфікації у рамках проєкту U-RE-HERIT
-
«Безпека як імператив сьогодення»: PRAGMATIKA.MEDIA відновлює цикл заходів проєкту «Архітектурний MeetUp»
Событие -
Локальний шарм: вплив культурних елементів на офісний дизайн
-
Архітектор Юлій Черевко: як адаптувати свій бізнес до воєнних умов та знайти нових клієнтів
Интервью - Ищу идею Как легко и быстро преобразить любой интерьер: 5 идей от MD studio Необязательно делать ремонт, чтобы изменить внешний вид любимой комнаты. Иногда даже незначительные штрихи могут полностью преобразить квартиру, в которой вы привыкли проводить целые дни. От керамического светильника до тропического растения — есть много разных способов освежить любое пространство. О 5 любимых уловках рассказала дизайнер интерьера и основательница MD studio Елена Мошарова.
-
PROTOTYPING 2040: 4 сценарії майбутнього від Сюзанни Скалскої