Гігантське гніздо та оберемок квітів у Кришталевому палаці Мадрида від Петріта Халілая
HIS
Петріт Халілай (Petrit Halilaj) — 34-річний митець з Косово, що днями перетворив Кришталевий палац (Palacio de Cristal) Мадрида у гігантське гніздо, прикрашене квітами. Інсталяція парубка має незвичайну та напрочуд ліричну назву «Ворону та урагану, які з невідомих місць повертають запахи закоханих людей». Ця дебютна для Іспанії виставка Халілая мала відбутися навесні, але пандемія COVID-19 внесла свої корективи як у графік музею Reina Sofía, так і у реалізацію цього шоу. Про приголомшливу інсталяцію та використані митцем образи, читайте далі.
Одна з найкрасивіших будівель мадридського парку Ретіро, частина музею Reina Sofía, нині вся у квітах, гніздах та годівницях. «Місце, де живе любов», — невимушено називає палац сам Халілай.
Будинок, нація, любов та культурна самобутність — теми, які художник традиційно висвітлює у своїх роботах. Цього ж разу він черпав натхнення у ритуалі залицяння між птахами та шлюбних іграх між пернатими. Так, основою архітектурної частини інсталяції стали досить складні конструкції з гілок (гнізд), що потім було декоровано квітами: гігантський цвіт вишні, маку, гвоздики та лілії, виконаний зі сталевого каркаса та полотна, розмальованого вручну. Допомагав Халілаю з розписом його колега Альваро Урбано.
Обравши для інсталяції флору та фауну, Халілаю вдалося об'єднати інтер'єр палацу з екстер'єром, а щоб наповнити простір справжніми птахами, там були встановлені годівниці. Таким чином найулюбленіші персонажі митця стали не лише натхненням для автора, а й учасниками всієї інсталяції. Зауважимо, що Халілай часто працює з птахами: для нього вони символізують порушення кордонів, що панують нині між суб'єктом та об'єктом, культурою та природою.
Біла ворона — метафорична фігура, яка час від часу з'являється у палаці. За задумом, вона — символ людських умовностей та неможливості показати почуття на публіці. Бути «білою вороною» для художника майже природно, підкреслює Халілай.
Петріт Халілай — уродженець республіки Косово, який створює твори, тісно пов'язані з власною біографією, історією батьківщини останніх десятиріч та наслідками політичної й культурної напруженості в регіоні. Саме спогади дитинства, занурені в драму війни, та життя біженців, зображуються у його мистецтві.
-
Інсталяція для штаб-квартири Google від студії THEVERYMANY
-
Провокаційна інсталяція з дорожніх конусів від художника SpY
-
«Дім. Спогади»: артінсталяція для Української антарктичної станції «Академік Вернадський» від balbek bureau
-
Тіні, що мандрують денним морем: інсталяція Олафура Еліассона в Досі
-
І між нами – океан: інсталяція з пластикових лінз у Пекіні
-
Аркова інсталяція від Ай Вейвея у центрі Стокгольму
-
MAGDALA: інсталяція з сухого вівса у каплиці Марії Магдалині
-
История о том, как "отверстие" в эстонском лесу стало мировой сенсацией
- Ищу идею Лимонний сад поміж будівельного риштування: унікальна інсталяція у середмісті Нью-Йорку На ділянці між Дев'ятою та Десятою авеню, обмеженою вулицями West 31st та West 33rd, Нью-Йорк, розгорнулося активне будівництво. Нині там будують Manhattan West — новий комплекс площею близько 500 тисяч кв. метрів, що символізує оновлення західної частини Манхеттену. Зазвичай, будівництво — процес, що викликає швидше відразу, аніж захват містян, проте не цього разу. Разом з будівельним риштуванням забудовник встановив інсталяцію, де металеві конструкції маскуються лимонними деревами, а замість пилу від будівельних матеріалів, прохожі відчувають цитрусовий аромат.
-
Merman: скульптура біля Арки дружби народів, яка згодом переїде до США