Документальна акварель: яким був світ до появи фотографії
HIS
Кілька акварельних картин на побутову тематику, що були написані до 1900 року, а нині надійно зберігаються британською благодійною організацією Watercolour World
До появи камер люди покладалися на інші засоби вираження побаченого, і найчастіше це були картини. Масло на полотні було популярним вибором того часу через його яскраву палітру та довговічність. Але починаючи з 18-го століття багато європейських художників — як професіонали, так і аматори — стали віддавати перевагу акварелі, особливо ті, хто малював на вулиці. Матеріали, необхідні для малювання аквареллю, можна легко переносити в компактному футлярі. Крім того, акварельний пігмент настільки тонкий і прозорий, що дозволяє максимально точно передавати ефекти погоди, з чим олійна фарба справляється трохи складніше. Єдиним недоліком акварелі є її недовговічність.
«У світі збереглося набагато більше акварельних картин, ніж картин, написаних олією. І більшість з них написані любителями, а не професійними художниками», — ділиться британська благодійна організація Watercolour World, яка займається збором і цифруванням акварельних творів, написаних до 1900 року.
У багатьох випадках такі твори створювалися для особистої галереї художника або для того, щоб поділиться своїми емоціями від подорожі з сім'єю або друзями.
«Картини аквареллю — це тендітні документи, що дуже залежать від сонячного світла, змін температури та вологості. З цих причин старі акварельні картини надійно зберігаються в архівах, тому й сховані від людських очей, а в результаті обділені громадською увагою, на яку вони заслуговують. Їх ігнорують і недооцінюють, а іноді навіть втрачають і знищують».
У величезній колекції Watercolour World зібрані твори, які можна розглядати як історичні замітки. Бойові сцени або картини політичних подій не малювалися з натури, вони часто писалися трохи пізніше, по пам'яті або з використанням начерків та описів. Але типові сцени з повсякденного життя, наприклад, пейзажі або вуличні сцени, мають прив'язку до конкретного часу, місця і людини, який візуалізував побачене.
Венеція, 1866 рік. Художник William Callow
Санкт-Петербург, Зимовий палац 1837 рік. Невідомий художник
Вашингтон, США, 1846 —1855 роки. Художник Augustus Köllner
Озеро Байкал, Росія, 1806 рік. Художник Андрій Мартинов
Варанасі, Індія, 1829 рік. Художник James Prinsep
Ніцца, Франція, 1842 рік. Художник Elizabeth Murray
Санкт-Петербург, Ісаакіївський собор, 1843 рік. Художник Joseph Andreas Weiss
Тяньцзінь, Китай, 1792 рік. Художник William Alexander
Торонто, Канада, 1856 рік. Художник Owen Staples
Англія, 1862 рік. Художник Samuel Palmer
Олександрія, Єгипет, 1851 рік. Художник Eduard Hildebrandt
Замок Ботвелл, Шотландія, 1795 рік. Художник Paul Sandby
Санкт-Петербург, Строгановський палац, 1865 рік. Художник Jules Mayblum
Джерело: zagge.ru