Дизайнерський плагіат. Сварки на рівні міста
HIS
Ми неодноразово піднімали тему плагіату та захисту авторських прав у сфері дизайну. Як не сумно це усвідомлювати, але проблема запозичення чужих розробок, концепцій та ідей в нашій державі не зможе вирішитися за рік-два. І справа тут не у фактах плагіату, які, як кажуть, на обличчя, а в безлічі юридичних "лазівок". Найдрібніша деталь і дизайнерський продукт (стілець це чи дизайн санвузла) вважається зовсім новим. Якщо на Заході з нахабним копіюванням вже навчилися боротися на законодавчому рівні і запобігати винекненню подібніх неприємних ситуацій, то в країнах пострадянських перебіг справ набагато сумніший. Черговою історією дизайнерського плагіату, учасниками якої стали наші друзі з компанії FILD, хочемо з вами поділиться сьогодні.
Розпочалося все ще влітку. У серпні Катерина Федоренко та Ден Вахрамеєв, засновники студії FILD, мали кілька зустрічей з представником КМДА Денисом Півневим. Тоді дизайнери продемонстрували керманичу власний проект лавок для громадських місць (парків, скверів, прибудинкових територій, тощо). Але той його тоді не прийняв, мовляв, треба ще вартість вирахувати та пошукати меценатів. Задля результативності пара надіслала Денису креслення електронною поштою. Проте дизайнери й подумати не могли до чого це призведе. 2 листопада представник КМДА Денис Півнев опублікував знімки нової лавки в парку Гончара, яка практично не відрізняється від надісланого раніше “філдівського” оригіналу. У КМДА ж звинувачують підрядників.
Всі ми знаємо, що риба гниє з голови й, можливо, б вищезазначений керманич не вчинив би подібного, якби не схожа ситуація, що передувала цій. Завдяки багатьом столичним ЗМІ вже стало відомо, що дизайн кількох лавок, які КМДА разом з чинним мером встановила в одному з парків, також був вкрадений, тільки цього разу у всесвітньо відомих дизайн-студій: B&B Italia (особисто підтвердили факт інтелектуальної крадіжки) та Cino Zucchi. Проте в цьому випадку привласнити собі інтелектуальну працю не побоявся новоспечений дизайнер Клаус Дефо.
Лавка у парку Шевченка. Фото: Олена Педай для kiev.pravda.com.ua
Лавка-оригінал. Фото: Олена Педай для kiev.pravda.com.ua
Лавка у парку Шевченка та лавка-оригінал. Фото: Олена Педай для kiev.pravda.com.ua
Безумовно, володарям творчих професій до таких курйозів не звикати, адже кожний митець не застрахований від копіювання чи наслідування. Проте, вирішенням подібної ситуації може бути купівля авторських прав, як то кажуть, “постфактум”, або ж виокремлення відсоткової частки на користь дизайнера (як авторського гонорару) від продажу кожного екземпляру. Принаймні, так чинять у розвинутих країнах.
-
«Майбутнє Минулого»: проєкт зі свідомої реновації архітектурної спадщини від IK-architects
-
Українське 'Джерело' в Нью-Йорку: колекційний дизайн на виставці Salon Art + Design
Событие -
Краса з українським характером: G×BAR і HVYLYA interior design у Тернополі
Выбор редакции -
Український прорив у світі еко-дизайну: «стіни, що дихають» від MAKHNO STUDIO потрапили у фінал Dezeen Awards 2024
Идея -
Одразу 2 проєкти YOD Group отримали відзнаку Best of Best в Міжнародній архітектурній премії Architecture Masterprize
-
«Архітектори надії»: фільм про відбудову України під час війни
Событие - Ищу идею Сила символів: Waone створив мурал на честь ГУР на Подолі Український художник Володимир Манжос, більш відомий під псевдонімом Waone, презентував новий мурал у Києві. Його твір «Мудрий пануватиме над зірками» тепер прикрашає стіну однієї з будівель на Подолі. Ця робота має особливе значення — вона створена у співпраці з Головним управлінням розвідки Міноборони України (ГУР) і символічно відображає їхню діяльність у боротьбі за незалежність України.
-
Відбудова Херсона: конкурс Resilient Cities: Ukraine на найкраще бачення майбутнього міста з використанням Autodesk Forma
Промо -
Відродження мистецької спадщини: воркшоп "Ближче. Мозаїка України"
Событие -
Panoptikum Collections на Maison et Objet: сила українського колекційного дизайну
Событие