Culvert Guesthouse: будинок із залізобетонних труб від Nendo
HIS
Японська студія Nendo спроєктувала сховище для зберігання меблів, авторських предметів та творів мистецтва з прибудованим гостьовим будинком на околиці Мійота, префектура Нагано. Об'єкт розташований в густому сосновому лісі, де тишу порушують лише стрімкі струмки та щебет птахів. Основним матеріалом в реалізації архітектурної ідеї стали збірні залізобетонні труби.
Оригінальна будівля була збудована з чотирьох тунельних форм, виставлених одна поверх іншої. Зазвичай такі труби використовуються для огородження комунікацій, водних шляхів, ліній електропередач та ліній зв'язку, прокладених під землею. Для збірних конструкцій загальні деталі відливаються на заводі та збираються на місці, при цьому тунелі не є герметичними та не призначені для штабелювання. Саме тому у своєму проєкті архітектори Nendo застосували метод попередньої напруги, що використовується у будівництві мостів, при якому деталі вирівнюються, а потім затягуються дротом з'єднання. В результаті отримали безшовну і гладку поверхню та герметичну і довговічну конструкцію. Під час складання тунелів було використано 63 деталі вагою приблизно по 12 тонн кожна.
Чотири тунелі, які власне і формують будівлю, перекриті по центру дахом. Під ним розташувалася зона відпочинку. На додаток до довгого та вузького складського простору довжиною близько 40 метрів є ще два архівних приміщення, до яких у майбутньому можуть додаватися нові. Для цього поряд з основною будівлею вже розташований п'ятий тунель. Кухня, ванна кімната, туалет та інші об'єкти з системою водопостачання зосереджені на першому поверсі, а компактна спальня та робочий кабінет — на другому.
Щоб надати споруді мінімалістського вигляду, всі бетонні елементи пофарбували в білий колір. Внутрішні простори, розміри яких у розрізі становлять 2 х 2,3 метра, також переважно білі з мінімальною кількістю вбудованих меблів. Ванну вирізали у підлозі таким чином, що поверхня води вирівнюється зі підлогою, створюючи враження безперервної форми тунелю.
«Це не просто архітектурний простір, це проєкт, який поєднує в собі концепції цивільного будівництва з елементами промислового дизайну», — коментують архітектори про Culvert Guesthouse.
Фото: Daici Ano, Takumi Ota