Будинок музики у Будапешті
HIS
Будинок музики у Будапешті, збудований за проєктом Sou Fujimoto Architects, відкриється 23 березня 2022 року. Цей найбільший європейський міський культурний комплекс має стати новою пам'яткою столиці Угорщини. Будівля створювалася з розрахунком на незвичайний художній досвід, у якому поєднуються ландшафт, архітектура та виставковий дизайн: відвідувачам пропонується інший погляд на створення музики та її вплив на наше життя.
Площа музичного центру, що розташувався посеред міського парку, становить 9000 кв. метрів. Автор проєкту — натхненний синергією звуків та природою, архітектор Су Фудзімото. Він представив його як продовження парку та переосмислив музейне приміщення у контексті XXI століття: будівлю створили повністю прозорою, обшивши фасад скляними панелями (94 виготовлених на замовлення теплоізольованих панелей заввишки 12 метрів). Культурний центр оснащений інноваційною системою опалення та охолодження; в основному використовуються геотермальна енергія та інші відновлювані джерела.
Усередині будівлі здається, що ти все ще на природі. Таке відчуття виникає завдяки навісу з понад 30 000 декоративних елементів, які за формою схожі на листя дерев. Вони встановлені на підвісній стелі та закріплені сталевою конструкцією з тисячі елементів у формі сот. Хвиляста форма даху натхненна різною формою звукових хвиль: вона змінює рівень підйому, і в деяких частинах виявляється нижче за рівень листя дерев. Су Фудзімото передбачив близько сотні кратероподібних отворів на її поверхні: частина служить світловими люками, а частина дозволяє деревам проростати крізь дах.
Три рівні Будинку імітують три рядки музичної партитури, а також єдність природи та музики. На підземному рівні розмістили місце для постійних та тимчасових виставок та унікальний звуковий купол, на рівні парку розмістяться концертний зал зі скляними стінами (вміщує 320 осіб) та сцена просто неба, а верхній рівень буде присвячений освітнім просторам. Постійна експозиція «Звукові виміри – музичні подорожі у просторі та часі» буде присвячена історії європейської музики, а перша тимчасова виставка продемонструє історію угорської поп-музики 1957–1993 років.
Одна з головних особливостей споруди – напівсферичний звуковий купол, концепція якого була натхненна експериментами композитора XX століття Карлхайнца Штокхаузена. За допомогою акустики він намагався створити ілюзію тривимірного звуку у сферичному павільйоні концертної зали, побудованого на Всесвітній виставці 1970 року в Осаці. Купол у версії Фудзімото вміщує до 60 відвідувачів, які можуть зазнати ефекту об'ємного звуку, що виходить з 31 гучномовця, які розташували по всьому колу. Візуально ці «голограмні» стінки звуку підсилені проєктором. Протягом дня відвідувачі матимуть змогу побачити звукову інсталяцію, що складається з колекції музичних фрагментів, характерних для Угорщини та Карпат. Ввечері купол стане майданчиком для діджейських сетів, показів та камерних концертів.
Місія Будинку музики в Угорщині – зробити музику невід'ємною частиною життя кожної сім'ї, дитини та дорослого. Андраш Батта, керуючий директор Будинку музики в Угорщині та колишній президент Академії Ліста, пояснює:
«Створення музики є основою людського досвіду. «Будинок» — неймовірна будівля, створена для того, щоб уявити красу звуку та музики, а також ту важливу роль, яку вони відіграють у всіх аспектах нашого життя».
Будівля, яка відповідає концепції Music Cities, вже отримала кілька премій, зокрема нагороду International Property Awards за «Найкраще використання музики у розвитку нерухомості». Тут знайомитимуть із багатими музичними традиціями Угорщини та історією європейської музики — для цього вже сформована програма інтерактивних виставок, семінарів з музичної освіти, а також музичних заходів та концертів, у тому числі просто неба.
Фото: Palkó György / ©Liget Budapest