Віконна романтика
Анастасия Белогривцева
Часом найменші деталі — поштові скриньки, вивіски, сходи або ж ручки дверей — можуть розказати про країну більше, аніж її пам’ятки. Про сусідів сьогодні нам розкажуть віконні лиштви
На перший погляд дерев’яні хати сусідки-Росіїї можуть здатися кожному з нас схожими. Однак навіть найнепомітніші будиночки, деякі з яких вже й зовсім зруйновані, здатні похвалитися ошатними лиштвами (з рос. — наличниками) з різьбленими «тлумачними» візерунками. Подекуди їх вікна «говорять» так само, як наші вишивані сорочки, посуд, музичні інструменти та килими. Так, рослинний орнамент на віконній рамі, що нагадує за обрисами букву Ж, — символізує відродження або жінку-мати. Ромби з точками всередині — знаки аграрної магії, так малювали предки сучасних росіян засіяне поле. Хвилеподібні візерунки — вода, що дає життя. Кола та півкола — солярні знаки, тобто символи сонця. Вивченням цих знаків на лиштві та колекціонуванням зображень російських вікон серйозно займається блогер Іван Нафізов.
Іван Нафізов
Ось як починалося хобі допитливого чоловіка:
«Спекотного літа 2007-го я на тиждень поїхав у відрядження в місто Енгельс Саратовської області. Роботи було небагато, закінчувалася вона десь о четвертій, а літні дні тяглися довго. Єдиний знайдений мною в місті музей — Льва Кассіля — закривався о третій, тому моєю культурною програмою на тиждень стали прогулянки з фотоапаратом у пошуках хоч чогось цікавого. Я в прямому сенсі накручував кілометри блукаючи по цьому самому Енгельсу з фотоапаратом. Знімати було абсолютно нічого, тому від нудьги я почав фотографувати різнокольорові віконниці на дерев’яних будинках. Будинків було багато, фарби місцеві жителі не шкодували, тому іноді зустрічалися абсолютно божевільні колірні поєднання. Загалом, з цього відрядження додому я привіз штук сто фотографій різнокольорових віконних лиштв. Місяцем пізніше, в липні в мене була поїздка на велосипедах по Ярославській області, коли виявилося, що лиштви на вікнах Ростова Великого зовсім інші, ніж ті, що були в Енгельсі! Так, згодом, я зробив сайт, а в листопаді 2010-го зареєстрував його під вільним доменом Nalichniki.com».
Вже довгих дев’ять років росіянин йде разом зі співвітчизниками до своєї мети, адже мріє випустити книгу про народне дерев’яне зодчество, де планує опублікувати колекцію зібраних лиштв. Маємо надію, що Івану все вдасться реалізувати, тим паче створений колись сайт наразі виглядає як справжній онлайн музей.
Автор фото Іван Хафізов, nalichniki.com
Якщо вам сподобалося оздивлятися вікна Росії, тоді можемо запропонувати переглятути також і інші вікна, які потрапили до об’єктиву португальського фатографа: Окна и двери мира в объективе Андре Висента Гонсалвеса.
-
KAJI GALLERY: дім японського мистецтва від MAKHNO Studio
-
8SUN RESORT: прихисток для закоханих від студії MAKHNO та SAI ARCHITECTS
Дизайн у подорожах - Ищу идею Для сонячних днів та медових ночей: готельний комплекс 8SUN RESORT від українських дизайнерів Українська команда MAKHNO представляє новий проєкт 8SUN — ідеальне місце відпочинку для закоханих, розташоване на узбережжі казкового острова Балі в теплому Індійському океані. Незвичайний дизайн інтерʼєру готелю та мистецтво роблять простір чудовим місцем для проведення весільних церемоній та медових місяців молодят, а також тих, хто шукає спокою у найкрасивішому місці на Землі.
-
Готика та ліванське ткацтво: головний храм Burning Man 2024
-
Бруталістська вілла в Мексиці за проєктом Espacio 18 Arquitectura
-
Seoul Twin Eye — оглядове колесо без спиць за проєктом UNStudio
-
10 світових пам'яток архітектури за версією ШІ
-
Яскравий витвір максималізму: готель Villa Palladio від Марі-Анн Удежанс
-
Догори дриґом: проєкт австрійського спа-центру від бюро noa*
-
Пейзажі В'єтнаму на аерознімках Фам Хай Трунга