Сальвадор Далі: 20 цікавих фактів і унікальних фото
HIS
Легендарний сюрреаліст, зірка серед художників та вкрай неординарна особистість. Так-так, мова піде про Сальвадора Далі, 115-річчя від дня народження котрого відзначають цього року.
1. Повне ім'я Сальвадора Далі — Сальвадор Доменек Феліпе Жасінти Дали та Доменек, маркіз де Далі де Пуболь. У перекладі з іспанського «Salvador» означає «рятівник». Маловідомий факт та у Сальвадора Далі був старший брат, який помер від менінгіту за кілька років до народження майбутнього художника. Зневірені батьки знайшли розраду в народженні Сальвадора, пізніше сказавши йому, що він — реінкарнація свого старшого брата. До речі, іменем Сальвадора Далі названа пустеля в Болівії та кратер на планеті Меркурій.
2. У дитинстві Далі був неприборканим і примхливим хлопчиною. Своїм норовом він домагався буквально усього, що могла побажати маленька дитина. Коли Сальвадору виповнилося 7 років, батько був змушений силою тягти його в школу. Малий влаштував такий скандал, що всі вуличні торговці збіглися на крики. Мало того, що за перший рік навчання маленький Далі нічого не навчився — він забув навіть алфавіт. Сальвадор вважав винним пана Траітера, який згадується в його біографії «Таємне життя Сальвадора Далі, розказане їм самим».
3. Вступаючи до Академії мистецтв, Сальвадор мав скласти іспит з живопису. На все давалося 6 днів: за цей час Далі мав виконати малюнок античної моделі на весь аркуш. На третій день екзаменатор зазначив, що його малюнок занадто маленький, і через це він не зможе стати учнем Академії. Сальвадор стер малюнок і в останній день іспиту представив новий ідеальний варіант моделі, тільки він виявився ще менше ніж був перший. Попри порушення правил, журі прийняло його роботу, тому що вона була дійсно досконалою. До речі, найвідоміша картина художника «Сталість пам'яті» також невелика: 24 × 33 сантиметрів.
4. Перша персональна виставка картин, що відбулася в муніципальному театрі Фігерасі, коли Сальвадору було 14 років.
5. Школу Далі так і не закінчив. Перший раз його виключили через участь в шкільних протестах. А другий — в 1926 році, прямо перед іспитами.
6. Сальвадор Далі відсидів короткий термін у в'язниці. Його заарештували цивільні гвардійці, але через брак вагомих причин, Сальвадора звільнили.
7. Одним зі зразків для наслідування на початку свого шляху молодий іспанець вважав свого земляка, Пабло Пікассо. Вперше приїхавши до Парижа в 1926 році, Сальвадор Далі насамперед відправився до майстерні засновника кубізму, а не в Лувр.
8. Натхнення Далі знаходив не лише в роботах інших художників: відомо, наприклад, про його захоплення ідеями Зигмунда Фрейда. Свої філософські роздуми та ідеї художник передавав світу не лише через образотворче мистецтво. Далі встиг спробувати себе в кінематографі: «оживити» на кіноекрані сни героїв трилера «Заворожений» довірив відомому сюрреалісту режисер стрічки Альфред Хічкок. Ще один великий голлівудський діяч того часу, Уолт Дісней, зблизився з Далі після спільної роботи над проектом «Destino». Хоча мультфільм світ побачив лише у 2003 році, Уолт Дісней і Сальвадор Далі стали друзями.
9. У 1930 році, після того як батько Сальвадора Далі прокляв свого сина і виставив його з дому за зухвалі витівки, молодий художник купив собі рибальський будиночок в Порт-Лігат на іспанському узбережжі Коста-Брава. Сальвадор придбав його за 20 тисяч франків, отриманих авансом за картину «Старість Вільгельма Телля», яка була повністю написана роком пізніше. Згодом Далі неодноразово реконструював і розширював своє володіння, викуповуючи сусідні ділянки та будинки.
10. Знаковою подією в житті Сальвадора стала зустріч з Галой Елюар (Олена Іванівна Дяконова), яка на той момент була дружиною французького поета Поля Елюара. Пізніше Гала стала музою, помічницею, коханкою, а потім і дружиною Сальвадора.
У 1968 році Далі купив для своєї дружини Гали замок в селі Пуболь, в якому, починаючи з 1971 року, вона жила окремо від чоловіка. Сальвадор відвідував дружину в цьому замку лише після її письмового дозволу. Після смерті Гали в 1982 році Далі змарнів: він переживав глибоку депресію, а всі його божевільні забави пішли назавжди. Він майже перестав писати картини та виходити у світ, але, всупереч цьому, його популярність продовжувала зростати.
11. Другою музою Сальвадора Далі була молода учениця художнього коледжу Аманда Лір, на співпрацю з якою художника благословила сама Гала. Протягом 8 років вони практично не розлучалися, але їх дружній союз розпався, коли та вирішила вийти з тіні Далі та зайнятися своєю особистою кар'єрою. Пізніше Аманда стала протеже Девіда Боуї.
12. Найближчим другом Сальвадора Далі довгий час залишався Фредеріко Гарсіа Лорка. Відносини поета і художника переживали різні періоди, від спільного перебування в рідному для Далі Фігерасі, де Лорка став головною музою художника, до розриву в 1928 році. Поет важко переживав кінець дружби: «Я поводився як непристойний віслюк з тобою — кращим, що у мене є. З кожною хвилиною я розумію це все ясніше і дуже про все шкодую».
Лорка і Далі продовжували підтримувати листування аж до розстрілу Лорки в 1936 році. Одна з медсестер, яка доглядала за Сальвадором Далі в останні дні його життя, розповіла, що єдине, що повторював знесилений художник, було: «Мій друг Лорка».
13. Сальвадор Далі – автор дизайну обгортки від «Чупа-чупс». Засновник компанії Chupa Chups Енрік Бернат попросив Сальвадора додати чогось нового, оскільки зростаюча популярність льодяника вимагала пізнаваного дизайну. Художник менш ніж за годину накидав йому варіант оформлення упаковки, яка зараз відома як логотип «Чупа-чупс», щоправда, в дещо зміненому вигляді. В якості винагороди Сальвадор отримав пристойний гонорар і зажадав щодня поставляти йому коробку льодяників. З цими льодяниками він приходив на дитячий майданчик, демонстративно розпаковуючи льодяник, облизуючи його і викидаючи на землю. Процес повторювався, поки Далі не залишався їм повністю задоволений.
14. Арт-дилери побоюються останніх робіт Сальвадора Далі: існує думка, що під час життя художник підписував порожні полотна і чисті аркуші паперу, щоб їх могли використовувати для підробок після його смерті.
15. Зазвичай обкладинки усім відомого Vogue прикрашають фотографії моделей. Проте кілька разів там публікували малюнки відомого сюрреаліста. Випуски з його обкладинками вийшли в грудні 1938, квітні 1944 і грудні 1971 року.
16. Крім візуальних каламбурів, які були неодмінною частиною образу Далі, художник висловлював сюрреалізм і на словах, часто вибудовуючи пропозиції на незрозумілих іншим алюзіях та грі слів. Іноді він говорив комбінацією французької, іспанської, каталонської та англійської мов, яка здавалася дивною, але водночас незрозумілою грою.
17. Сальвадор настільки боявся коників, що це інколи доводило його до нервового зриву. У дитинстві цим нерідко користувалися його однокласники. «Якщо б я був на краю прірви й коник стрибнув мені в обличчя, я волів би кинутися в безодню, ніж винести його дотик. Цей жах так і залишився загадкою моєго життя».
18. Візитна картка зовнішності художника – його вуса. Відростив їх Далі під впливом іспанського майстра XVII століття Дієго Веласкеса.
19. Далі не розраховувався у ресторанах. Коли він вечеряв з друзями, то просив оформити рахунок на себе. Платити потрібно було по чеку, та замість даних персонального рахунка Далі малював на ньому якийсь скетч. Художник був упевнений, що ніхто не стане переказувати гроші, оскільки його малюнки вважалися в сто раз ціннішими.
20. Сальвадор Далі помер від серцевої недостатності в 1989 році у віці 84 років. Згідно з його заповітом, в даний час забальзамоване тіло художника покоїться в склепі під куполом театру-музею Далі в місті Фігерас.
Читайте також: Піт Мондріан, або як закохати світ мистецтва у три кольори.
-
Музей кераміки в Китаї: новий архітектурний шедевр від Kengo Kuma
Архітектура -
«Архітектори надії»: фільм про відбудову України під час війни
Подія -
Рікен Ямамото — лауреат Прітцкерівської премії 2024 року
-
Девід Чіпперфільд – лауреат Прітцкерівської премії 2023 року
-
Майстерність та естетика віртуальності: 10 випускників Академії дизайну в Ейндховені
-
Disney представив скульптуру Міккі Мауса, натхненну малюнком Вірджила Абло
-
Louis Vuitton x Yayoi Kusama: друга зіркова колаборація
-
Nudo: меблі з каменю від Келлі Вестлер
-
Дизайнер Лі Брум провів онлайн екскурсію для українських колег своїм нью-йоркським пентхаусом
-
AXOR MyEdition: переможці українського конкурсу на кращий дизайн панелі для змішувача
Подія