Юрій Мусатов: «Все, що я створюю, йде зсередини, з глибини душі. Так, я маю душу»
Анастасия Белогривцева
Юрій Мусатов — відомий багатьом українцям скульптор, дипломований кераміст, автор чималої кількості арт-об'єктів, що прикрашають сьогодні інтер'єри та галереї поціновувачів сучасного українського мистецтва. Незважаючи на те, що нині художник відомий не лише в Україні, а й за її межами, у вересні цього року роботи Юрія будуть представлені на Paris design week в рамках проекту Transformations. Участь у дизайн-тижні, кераміку та сучасне мистецтво ми обговорювали зі скульптором у нашому інтерв'ю.
HIS: Які ваші скульптури будуть представлені у Парижі? Це будуть спеціально створені об’єкти для цього тижня дизайну?
Юрій:
Так, для тижня дизайну в Парижі я створив новий цикл робіт під загальною назвою My planet. Це така собі спроба уявити, як могла б виглядати Земля і якою вона може бути через сто, тисячу і більше років. Хочу представити 9 об’єктів. Думаю, що після Paris design week я продовжу працювати та розвивати цей проект. Тема досить цікава і, на мою думку, є над чим працювати.
HIS: Розкажіть, будь ласка, трішки про себе. Чому вирішили стати скульптором, де вчилися цьому ремеслу?
Юрій:
Взагалі, усе моє оточення бачило в мені з дитинства архітектора. Та я й сам теж думав, що буду архітектором. Ну хоча ще все попереду! (посміхається, — ред.) На 4-му курсі Сумського училища мистецтв і культури я вирішив, що найближчі років надцять буду займатися керамікою. І через рік після закінчення вступив на кафедру художньої кераміки Львівської національної академії мистецтв, яку успішно і закінчив у 2008 році. Там я почав експериментувати з формою.
HIS: Що спонукає вас до творчості, та чи не виникає бажання припинити? Що надихає вас?
Юрій:
Мене надихає саме життя. Варто лише почати творити, і ти поза часом і простором.
HIS: Чи може скульптор працювати «в шухляду»? Як, приміром, письменник чи поет.
Юрій:
Так, звісно. Але не в шухляду, а на полицю. Є речі, які я роблю для себе і нікому не показую. Це, як правило, роботи дуже особисті. Маю дуже багато шкіців, які я складаю до картонної коробки. Можливо, колись буде час то перебрати та переосмислити мої накопичення.
HIS: Чи маєте ви свій ідеал? Що головне для вас у мистецтві?
Юрій:
Мої ідеали досить мінливі. І тому я не можу сказати щось конкретне. Я не знаю, і що в мистецтві головне. Можливо, це відношення до всього як до гри, в тому числі й до мистецтва.
HIS: Чи вважаєте ви свої роботи такими ж харизматичними, яким вас бачить суспільство?
Юрій:
Я не знаю, яким мене бачить суспільство. Мені про то нічого не відомо. Стосовно робіт, то скажу, що все, що я створюю, йде зсередини, з глибини душі. Так, я маю душу.
HIS: Кольорові рішення ваших скульптур покликані «веселити око»? Чи вони виконують зовсім іншу функцію?
Юрій:
Знаєте, коли я навчався в академії, то в нас був дефіцит керамічних барвників. Все, що ми мали, так це кобальт, охра і мідь. Так, будучи генієм, можна і цим досягнути відповідних результатів. Але мене не влаштовувала така мінімальна палітра. І саме відсутність барвників відіграло свою роль у тому, що я зараз роблю яскраві кольорові речі. Часом око хоче свята. Але і монохромність я теж не відкидаю, і серед моїх робіт є чимало таких. І всі вони є унікальними.
HIS: Хтось від ваших робіт відчуває космічну енергетику, хтось називає їх керамічним авангардом. Чим є ваші роботи для вас, як для кераміста?
Юрій:
Мої роботи для мене — це експеримент з формою та кольором, це думки про те, що таке всесвіт і як він працює, це сповідь.
HIS: На вашу думку, у чому причина проблем сучасного мистецтва? Які рішення варіанти розв’язання ви можете запропонувати як художник-кераміст?
Юрій:
Я не дуже добре розумію, в чому проблеми сучасного мистецтва. Кожен сам створює собі проблеми. То не мої проблеми, і не мені їх вирішувати. В мене свій світ, і він безмежний.
HIS: Мистецтво для Юрія Мусатова — це процес створення чи руйнування?
Юрій:
Руйнування теж може бути мистецтвом, і навпаки, створення – не завжди мистецтво.
Читайте також: Павел Ветров: «Вдохновляться можно чем угодно. Кроме мебели».
-
PRO DECO 2021: в Киеве состоялась международная дизайн-конференция
-
DEZEEN AWARDS оголосили переможців 2020 року
-
Вода, нож и томик Достоевского: Анастасия Белогривцева отвечает на ZLAMные вопросы
Інтерв'ю -
Юрий Зименко: Ради свидания с Мадонной можно даже вырубить кусты гортензии на даче
Інтерв'ю -
О дизайне на карантине: Виталий Касинец, Ольга Терефеева, Наталья Поплавская
-
О дизайне на карантине: Юрий Зименко, Юлия Яланжи, Юрий Лаури
-
О дизайне на карантине: Екатерина Терещенко, Александр Коваль, Наташа Егорова
-
О дизайне на карантине: Дмитрий Сивак, Екатерина Соколова, Светлана Шахновская
Інтерв'ю - Ищу идею Наталия Кравец: «Любой факап для меня – это старт нового проекта» Она мечтала быть директором уже в детстве. Пока все нацарапывали на листике неизвестные символы, воображая врача, выписывающего рецепт, либо кричали с лицом покорителя космоса на весь двор судьбоносное «Поехали!», Наталия Кравец представляла себя директором. Нам сложно определить, как свою будущую работу маленькая девочка изображала перед сверстниками, но то, что быть директором сегодня у Наталии получается отлично, мы знаем точно. В этом году торговый центр «Домосфера», который Наталия возглавляет с первого дня, отмечает свое десятилетие. О том, как функционирует ритейл премиальной мебели, почему меняются вкусы ее покупателей и как построить карьеру мечты, читайте в статье, нам Наталия все рассказала.
- Ищу идею На территории заказчика. Архитектор Влад Голдаковский и ресторатор Дмитрий Борисов о ресторанном бизнесе Диму Борисова можно не представлять. Пожалуй, он — самый известный ресторатор в нашей стране. Да и слово «ресторан» у большинства украинцев связано именно с этим именем и этим человеком. Огромный опыт в открытии, строительстве, развитии ресторанов. Длинная история успеха. Такая же длинная и увлекательная история работы с архитекторами. Все это давно зародило в моей голове идею интервью с Дмитрием. Этим интервью я делюсь сегодня с вами.