Valley від MVRDV — багатоповерховий будинок-сад в Амстердамі
Ева Шилингер
Новий хмарочос Valley, збудований за проєктом MVRDV та Піта Удолфа в Амстердамі, по праву можна назвати інноваційною будівлею майбутнього. Ця унікальна, покрита рослинами споруда вже встигла отримати звання найкращого хмарочоса у світі за версією Emporis Awards.
Комплекс Valley, площа якого становить 75 000 кв. метрів, розташований в амстердамському районі Зюйдас. Будівлю спроєктували на замовлення компанії-забудовника Edge. Будівля складається з трьох веж заввишки 67, 81 та 100 метрів, у кожній з яких розташовані незвичайні консольні квартири. Перші поверхи займають офіси, магазини, заклади громадського харчування та об'єкти культури. До рекреаційної зони, що розташована на четвертому та п'ятому рівнях та доступна будь-кому, можна потрапити двома зовнішніми кам'яними сходами. Планування хмарочоса комбіноване: тут поєднуються простори для мешканців, працівників та відвідувачів. Над триповерховим підземним паркуванням спочатку йдуть сім поверхів з офісами, а житлові апартаменти починаються з восьмого поверху.
Особливу роль у проєктуванні відіграв ландшафтний архітектор Піт Удолф. Архітектор мріяв, аби Valley став маніфестом екологічного міста. На території нової будівлі йому вдалося розмістити понад 13 500 рослин, включаючи чагарники та дерева. Удолф розробив особливу систему підбору необхідних видів з урахуванням ключових факторів — впливу на них вітру, сонячного світла, температури та врахувавши складність подальшого догляду за ними. Біорізноманіття ландшафту досягається ще й коштом ящиків для птахів та кажанів, а також різними «готелями» для бджіл та комах. Догляд за деревами та рослинами на терасах здійснюється за допомогою автоматичної системи поливу та «фасадних садівників». У міру росту рослин хмарочос ставатиме дедалі зеленішим. Попри те, що будівля облицьована гладким дзеркальним склом, що вписує будинок у контекст ділового центру, зсередини Valley виглядає зовсім інакше. Складається враження, ніби скляний блок розсипався, оголивши скелясті грані, вкриті натуральним каменем та зеленню.
Більшість будівлі відкрита для публіки. Пішохідна доріжка з вулиці зигзагами підіймається до центру комплексу, де розташований грот та атріум із лабораторією Sapiens Lab. Грот з'єднаний із зовнішнім світом двома великими світловими колодязями (вони ж неглибокі басейни). Стіни та стелі з натурального каменю — того ж матеріалу, який використовується для фасадів, що робить громадські зони єдиним з рештою геологічної освіти. Вигляд на місто прекрасний з будь-якої точки, але особливо гарний скай-бар нагорі найвищої вежі.
Процес будівництва Valley, що тривав чотири роки, так само цікавий, як і результат. Він вимагав участі сотень дизайнерів, інженерів, будівельників та консультантів, які до найдрібніших деталей продумали непросту конфігурацію. Технологічні експерти MVRDV створили спеціальні цифрові програми: від інструменту, який забезпечує достатнє освітлення та огляд у кожній квартирі, до програми, яка прорахувала малюнок з більш ніж 40 000 кам'яних плиток на фасаді. Консолі веж вдалося побудувати завдяки інноваційній інженерії, в хід пішли зокрема одинадцять сталевих опор, прикручених до бетонної будівлі. У кожній зі 198 квартир унікальне планування; над проєктами інтер'єрів працювала команда Heyligers Architects.
«Нам вдалося втілити ідеї у сфері сталого розвитку, технологій та здоров'я. Енергоефективність будівлі на 30% вища, ніж цього вимагають місцеві правила. Замість однотонного бізнес-центру ця ділянка на Бетховенстрат в Амстердамі тепер є симфонією життя: так, люди працюють, але також смажать барбекю на своїх терасах, відвідувачі відпочивають у долині, обідають на вулиці, задоволені навіть мийники вікон та садівники! Valley — це перший крок до перетворення цієї частини Амстердама на зеленіше, щільніше і людяніше місто», — коментує Віні Маас, партнер-засновник MVRDV.
Фото: Ossip van Duivenbode
-
The Wild House: скульптурний екологічний дім в Індії
Архітектура - Ищу идею Zaha Hadid Architects: станція метро в Ер-Ріяді У грудні 2024 року відкрилася станція метрополітену King Abdullah Financial District (KAFD), спроєктована архітектурним бюро Zaha Hadid Architects (ZHA). Розташована в столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді, станція вражає своїм характерним хвилеподібним решітчастим фасадом, який поєднує сучасну естетику та функціональність.
-
Кубічна церква Frihamnskyrkan: сучасний простір для шведської громади
Архітектура - Ищу идею Людиноцентрична архітектура: проєкт багатоквартирного будинку для сучасних міст від IK-architects Архітектурне бюро IK-architects, засноване Катериною Яровою, презентувало своє бачення багатоквартирного будинку, що відповідає викликам сучасного міста. Проєкт Nordic Nest, створений для Київської області, демонструє інноваційний підхід до архітектури, орієнтованої на людину.
- Ищу идею Будинок із земляних блоків на Майорці: традиційна архітектура та сучасні екологічні рішення В іспанській сільській місцевості Бініссалем, на мальовничому острові Майорка, студія munarq створила винятковий приклад архітектури, яка об’єднує традиційні будівельні методи та сучасні підходи до сталого розвитку. Проєкт Ca na Pau демонструє динамічний зв’язок між архітектурою та природним середовищем, ставши зразком гармонійного впровадження екологічних рішень у сучасні домівки.
-
Музей кераміки в Китаї: новий архітектурний шедевр від Kengo Kuma
Архітектура -
Katajanokan Laituri: найбільша дерев’яна будівля у Фінляндії як втілення сучасної архітектури
Архітектура -
Оглядова вежа у шведському заповіднику: поєднання архітектури та інженерного мистецтва
Архітектура -
Автостоянка майбутнього від Ateliers O-S Architectes
Архітектура -
Скляний торговий центр у Сеулі: редизайн від Heatherwick Studio
Архітектура