Українська сім'я
HIS
За даними ООН, шістдесят відсотків українських дітей були змушені покинути свої будинки, рятуючись від бомбардувань та обстрілів. Два мільйони з них знайшли притулок в інших країнах, ще два з половиною мільйони стали внутрішніми переселенцями. Марк Шагал має невелику гуаш, написану в розпал Голокосту, між 1940 і 1943 роками. Хоча сам художник у цей час перебував у США, його думки та почуття були з людьми, які стали жертвами війни та окупації. Попри те, що ця картина була написана понад вісімдесят років тому, сьогодні вона набуває нового звучання, переносячи через покоління відчуття болю та відчаю.
Картина «Українська сім'я» («La famille ukrainienne»), зі своєю криваво-червоною палітрою та полум'ям, що здіймаються до небес, зображує не конкретне єврейське містечко, добре знайоме Шагалу з дитинства, а скоріше архетип українського села серед жахів війни. Мати, схожа на Мадонну, в агонії стискає свою дитину, в той час як батько намагається убезпечити свою маленьку сім'ю від вогню, що наближається. Про ряд робіт на цю тему, виконаних художником під час Другої світової війни, мистецтвознавець Аврам Кампф (Avram Kampf) писав, що «Шагал висловлює за допомогою символів, що глибоко укорінилися в мистецтві християнського Заходу, трагічні події Голокосту та деякі аспекти його глибоко релігійних і історичних вимірів» («Chagall to Kitaj: Jewish Experience in 20th Century Art», Лондон, 1990, с. 87). Попри те, що картина написана понад вісімдесят років тому, сьогодні вона набуває нового звучання, переносячи через покоління відчуття болю та відчаю.
«Ситуація в Україні продовжує посилюватись. Число дітей, які залишили свої будинки, продовжує зростати, і ми повинні пам'ятати про те, що кожен з них потребує захисту, освіти, безпеки та підтримки», – закликає нині виконавчий директор ЮНІСЕФ Кетрін Рассел.
Марк Шагал, "Українська сім'я" (1940-43), папір, гуаш, пастель, олівець; 61,6 x 49,3 см. Приватна колекція. Фото: © Christie's