"Тарілка на Либідській" увійде до реєстру пам'яток архітектури та монументального мистецтва
HIS
Експертна рада Міністерства культури та інформаційної політики внесла проєкт архітектора Флоріана Юр'єва, відомий киянам та громаді архітекторів як "Літаюча тарілка" на Либідській, до реєстру пам'яток архітектури і монументального мистецтва. Про це повідомив міністр культури Олександр Ткаченко на своїй сторінці в Facebook.
Такий крок Міністерства культури та інформаційної політики України допоможе вберегти ділянку від забудови. Щоправда, тепер внести «тарілку» в список щойно виявлених пам’яток об’єктів культурної спадщини треба Київській міській державній адміністрації.
«З боку Міністерство культури та інформаційної політики України зробили усе можливе. Передаю естафету Київській міській державній адміністрації — КМДА та Віталію Кличко: вам потрібно внести «тарілку» в список щойно виявлених пам’яток об’єктів культурної спадщини, для того, щоб ми могли завершити процес внесення її до державного реєстру пам’яток місцевого значення. Навіщо? Щоб вберегти прекрасний архітектурний об’єкт від «нещасних випадків». А раптом комусь захочеться звільнити місце під торговий центр. У вас на це 5 днів», — коментує пан Ткаченко.
Також Міністр не виключає, що після реконструкції "тарілочка" може стати сучасним концертним залом.
«1. Будівля є унікальною за своїм архітектурним рішенням. Продумані акустичні ефекти та планування першого рівня роблять її однією з небагатьох таких будівель у столиці. Після реставрації споруда може стати сучасною концертною залою.
2. Об’єкт у тренді епохи світового модернізму того часу. Уявіть, який виклик кинув Флоріан Юр‘єв для радянського періоду. Це був прорив», — пояснює Олександр Ткаченко.
Що варто знати про "Тарілку"?
"Літаючу тарілку" біля станції метро Либідська побудували в 70-х як частину будівлі Інституту науково-технічної інформації (УкрІНТЕІ). Автором проєкту став київський архітектор Флоріан Юр'єв — серед його робіт герб Києва 1966-1995 рр., вестибюль станції метро "Хрещатик", проєкт мікрорайону "Нивки-3".
"Тарілку" Юр'єв проєктував як світломузичний театр з акустичним залом. Проте партійна верхівка спільно з КДБістами вирішила інакше: замість світлотеатру тут з'явився кінолекційний зал, а замість світломузичних установок — фрески в жанрі соцреалізму.
Початковий задум Юр'єва визначив унікальність будівлі, вона проявляється як у формі, так і в змісті. Сферична форма об'єкта забезпечила виняткову акустику в приміщенні, необхідну для роботи світлотеатру.
Унікальна форма тарілки — не тільки естетична особливість, вона розв'язує проблему вузької території, відведеної під забудову. Юр'єв в прямому сенсі підняв об'єкт й таким чином лишив місце для пішоходів. Попри народну любов та професійне визнання, тоді "тарілці" статус пам'ятки архітектури не присвоїли.
Після розвалу Союзу яскравий зразок київського модернізму швидко прийшов в запустіння. Інститут не мав грошей ні на ремонт, ні на утримання будівлі, у 2012-му він передав його Фонду державного майна для здачі в оренду.
У серпні 2017 го частина будівлі інституту разом з "літаючою тарілкою" була здана на 50 років в оренду компанії-забудовнику ТРЦ Ocean Mall Вагіфу Алієву. За умовами договору, його фірма повинна була реконструювати будівлю. Юр'єв побоювався, що забудовник може перетворити об'єкт київського модернізму в парадний вхід торгового центру, тому разом з ініціативною групою архітекторів SaveKYIVmodernism у 2019 презентував альтернативний проєкт реставрації "тарілки" (до цього його представили бізнесменові Вагіфу Алієву, та за словами архітекторів, той залишив його без уваги, а власний проєкт реконструкції показувати відмовився).
-
ArchMeeting у Києві: перспективи дизайну та архітектури
Подія -
Шоурум професійної косметики Pleka у Києві від Bude Architects
Вибір редакції - Ищу идею Інтер’єр для молодої пари від Alta Idea Design Studio Студія Alta Idea Design Studio представила інтер’єр, який поєднує чуттєвий мінімалізм із функціональністю сучасного простору. Проєкт розпочинався з чистого аркуша — повністю відкритої площі 116 кв.м без стін та перегородок. Завданням було створити простір для молодої подружньої пари, що включає зону вітальні та кухні, спальню, дитячу кімнату, дві ванні кімнати й окрему гардеробну.
- Ищу идею Hram гедонізму в серці Києва від студії YOD Hram – музичний бар, натхненний духом гедонізму, розташований у серці Києва на цокольному поверсі ділового центру. Поруч знаходяться такі знакові місця, як центральна синагога, Палац Спорту та Площа Українських Героїв. Бар позиціонує себе як простір, де людина є головною цінністю незалежно від релігії, віку, гендеру чи музичних уподобань.
-
Ukrainian Design and Innovation Week 2024: підсумки третього сезону
Подія - Ищу идею "Жайворонки" на Подолі: інтер'єр, що поєднує свободу та функціональність З розвитком сучасних інтер'єрних тенденцій на перший план виходить вміння поєднувати естетику з раціональним використанням простору. Кафе "Жайворонки" на Подолі демонструє тонке мистецтво архітектурного балансу, де кожен елемент несе як естетичну, так і практичну цінність, трансформуючи невелику площу в багатофункціональний простір для відпочинку та роботи. Єлизавета Одінцова та її команда з Design Buro Odintsova перетворили невелике приміщення у житловому комплексі Podil Plaza Residence на затишне кафе для сніданків, де відвідувачі можуть насолоджуватись комфортом і домашньою атмосферою в будь-який час доби.
- Ищу идею Грація в деталях: інтер’єр від Ольги Русакової в ЖК «Республіка» Інтер’єр цієї квартири, спроєктований дизайнеркою Ольгою Русаковою в житловому комплексі «Республіка», – приклад ретельно продуманого простору, де поєднуються сучасний підхід до дизайну та максимальна увага до комфорту мешканців.
- Ищу идею Функціональність і мистецтво: інтер'єр квартири від DIHOME крізь призму супрематизму У світі дизайну, де сміливі рішення поєднуються з історією, важливо знаходити нові форми вираження, які водночас вшановують минуле. Проєкт квартири в стилі українського авангарду від дизайнерки Євгенії Ситник – яскравий приклад такого підходу. Сучасний супрематизм, натхненний рухом, що зародився понад століття тому в Україні, став основою для створення цього оригінального простору в Києві.
-
Український дизайн: стійкість і інновації на конференції "Сучасні матеріали і технології"
Подія -
Конференція: Сучасні матеріали і технології в будівництві та дизайні
Подія