«Квіти України»: чергова руїна українського модернізму
HIS
Учора, 12 липня 2021 року, власник будівлі та компанія-забудовник Rockwill Group розпочали демонтаж «Квітів України». Вони мають на меті реконструювати модерністську пам’ятку під скляний офіс з підземним паркінгом. Проте місцеві мешканці, громадські активісти та урбаністи Києва знесли будівельний паркан та зупинили роботи. Усю ніч вони пильнували за павільйоном, аби зберегти його модерністську архітектуру та перешкодити незаконному руйнуванню. Чому найвідоміший київський будинок з виноградом такий важливий для громади, пояснюємо далі.
Історія проєкту
Коли прямуєш вулицею Січових стрільців від станції Лук'янівська до центру міста, обов'язково минаєш «Квіти України». Цю будівлю важко не помітити: ще кілька днів тому її каскадний фасад рясно вкривав 30-річний виноград, а травертинове облицювання прикрашала пара декоративних металевих квітів та лаконічно вмонтована вивіска. «Квіти України» — яскравий приклад радянського модернізму, збудований на початку 80-х років за проєктом видатного українського архітектора Миколи Левчука.
Замовник — Республіканське управління зеленого будівництва — наприкінці 1970-х років звернувся до Київпроєкту з прохання провести конкурс на найкращий індивідуальний авторський проєкт магазину-оранжереї. На той час у проєктному інституті, заснованому в 1937, працювало близько 250 спеціалістів і майже всі вони взяли участь у конкурсі. Перед молодими та вже досвідченими архітекторами поставили завдання розробити проєкт будівлі для інституції, яка професійно займалася дослідженням квітів. В проєкті треба було передбачити кілька обов'язкових приміщень: виставковий зал, місце для вирощування рослин, приміщення для дослідної бази та кімнати для проведення гуртків та консультацій з флористики.
Зображення: facebook.com/Save.Kvity.Ukrainy
Зображення: facebook.com/Save.Kvity.Ukrainy
Як ви вже зрозуміли, у конкурсі переміг саме проєкт Миколи Левчука. У той час, коли інші архітектори запропонували «нарізані» на поверхи будівлі, Микола розробив проєкт оранжереї з атріумом та каскадним склінням, який забезпечував потрапляння до будівлі великої кількості природного світла, не псував автентичний вид вулиці та забезпечував гармонійне сусідство з іншими спорудами. За словами дочки архітектора Анастасії Левчук, батько не орієнтувався на вже існуючу на той час столичну архітектуру, а запропонував комфортне архітектурне рішення як для рослин (з кліматичної точки зору), так і для людей, яке лаконічно виглядало у вже сформованому архітектурному ансамблі вулиці.
Особливості «Квітів України»
Планувальна та інженерна ідея Миколи Левчука передбачала «заглибити» будівлю у вулицю, аби вона не перешкоджала транзитному потоку пішоходів, та реалізувати затишне озеленення прибудинкової території на кшталт сучасним публічним просторам.
Для облицювання споруди обрали травертин — природний матеріал, який логічно продовжує концепцію «будинку рослин», та нейтральний колір якого не суперечить забарвленню фасадів будинків-сусідів. Згодом «Квіти України» рясно вкрила виноградна лоза, чим надала будівлі неповторного вигляду. Близько 30-ти років рослина прикрашала фасад, допоки 25 червня 2021 року її не зрізали. Надворі була сильна спека, тому акт вандалізму місцеві жителі помітили вже на наступний день.
Будинок має плаский дах, проте ідея архітектора висадити там зелень не могла бути реалізована через тогочасні технологічні можливості та протипожежні обмеження.
У 1986 році будівля перемогла на конкурсі проєктів у Радянському Союзі, як найкраща будівля того року.
Зображення: facebook.com/Save.Kvity.Ukrainy
Зображення: facebook.com/Save.Kvity.Ukrainy
Що відбувається з «Квітами України» зараз
7 липня керуючий партнер ПрАТ «Квіти України» Олексій Пишний під час пресконференції повідомив про реконструкцію будівлі та про конкурс, в рамках котрого буде визначено кращий проєкт та його реалізовано. За словами очільника, магазин-оранжерею передбачається трансформувати у багатофункціональну будівлю: перший поверх та верхню терасу займе фудкорт, з боку вул. Гоголівської буде супермаркет, а на другому поверсі розміститься фітнес-клуб. З третього по восьмий поверхи (так, будинок втратить свою впізнаваність, адже згідно з новим проєктом забудовника його висота сягатиме 27 м) буде коворкінг, орієнтований на різні сегменти бізнесу. Також тут з'явиться автоматичний паркінг на 40-45 машиномісць і парковка для монотранспорту (велосипедів, самокатів та ін.). Пан Пишний запевняє, що реконструкція відбудеться з адаптацією будівлі до підвищених вимог з інклюзивності, а пошкоджене озеленення (виноград «Вічі») буде відновлено.
Історичний вид будинку. Зображення: facebook.com/Save.Kvity.Ukrainy
Проєкт реставрації. Автор: Георгій Духовичний. Зображення: facebook.com/Save.Kvity.Ukrainy
Щоправда, анонсований конкурс Олексієм Пишним виглядає сумнівно та непрозоро, адже власник будівлі вже має новий проєкт планування, розроблений архітектором Георгієм Духовичним. Також, за правилами, реконструкцію будівлі мали б погодити з архітектором, який її проєктував. Донька Миколи Левчука Анастасія раніше повідомляла, що забудовник звертався до батька, аби саме він розробив проєкт реконструкції, проте Микола Левчук йому відмовив:
«Сказали, що хочуть зробити реконструкцію під офіси, чи хотів би він взятися за це. Батько відповів, що наявну будівлю неможливо переробити під офіси, і вона розташована саме так і з такою висотністю й у такій формі, як і має бути.
Наразі Олексій Пишний має лише передпроєктну пропозицію, але аж ніяк не дозволи на демонтаж «Квітів України» та реконструкцію будівлі. Минулого тижня, після того, як на вулиці Січових Стрільців, 49 забудовник встановив будівельний паркан без паспорта об’єкта, активісти міста провели акцію, спрямовану на збереження історичної будівлі. Тоді громада закликала до публічного обговорення цієї проблеми, обов'язкової медіації та зупинки реконструкції. Однак 11 липня забудовник заявив, що не буде зупиняти реконструкцію і не хоче публічних обговорень. Учора, 12 липня, він почав демонтаж фасаду модерністської будівлі. За лічені хвилини ініціативна група «Зберегти «Квіти України», небайдужі активісти та місцеві жителі повалили паркан та призупинили демонтаж. Усю ніч вони охороняли будівлю та пильнували, аби демонтаж не почався знову.
Учора депутат від партії «Слуга народу» Дмитро Гурін на своїй фейсбук-сторінці повідомив, що нижня частина атріуму вже знесена.
«Містобудівні умови і обмеження є незаконними, права на будівництво у власника немає, відкриваємо кримінальну справу», — зазначив депутат.
Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко своєю чергою закликав негайно зупинити роботи з демонтажу будівлі:
«Роботи з демонтажу будівлі «Квіти України» необхідно негайно зупинити. Солідарний з позицією громадськості. Хоч забудовник відмовляється це робити і наполягає на своєму, хотів би звернути увагу, що допоки є сумніви щодо законності містобудівних умов і обмежень — початок будь-яких будівельних чи демонтажних робіт є неправомірним. До того ж зупинка має тривати до вирішення питання про надання охоронного статусу, на якому наполягають активісти. Зі свого боку, хочу нагадати Віталію Кличко та КМДА, що об'єкт знаходиться в історичному ареалі Києва. Відповідно закликаю столичну владу ретельніше підходити до видачі містобудівних умов та обмежень, а не роздавати їх з висотністю, яка абсолютно паплюжить місто», — написав Ткаченко у своєму Telegram-каналі.
Зображення: facebook.com/Save.Kvity.Ukrainy
Зберегти «Квіти України»
Зараз ініціативна група «Зберегти Квіти України» має три напрями роботи. Перший — це робота вже з наявними порушеннями: початок демонтажних робіт без дозволу та організація позапланових перевірок на відповідність робіт. Група вже передала колективну скаргу від мешканців району до Департаменту будівельного контролю, проте там її відхилили, за словами активістів, навіть не розглянувши. Другим напрямом є збір інформації про будівництво, і третій — найголовніший — це робота над визнанням будинку на Січових Стрільців, 49 пам’яткою архітектури місцевого значення.
«Квіти України» — особливий будинок, який виконує локальні завдання: формує публічний простір, пов'язує між собою історичні будівлі, візуально розширює вулицю та забезпечує її озеленення. Споруда завжди мала публічне призначення і такою має лишатися. Тим паче, з кожним роком модерністична архітектура, як і архітектура дореволюційного та міжвоєнного періодів будування, має все менше шансів бути збереженою для нащадків. Аби «Квіти України» вижили, власник будівлі має віднайти перетин естетичних та комерційних цінностей, не змінюючи її архітектурного рішення.
-
ArchMeeting у Києві: перспективи дизайну та архітектури
Подія -
Шоурум професійної косметики Pleka у Києві від Bude Architects
Вибір редакції - Ищу идею Інтер’єр для молодої пари від Alta Idea Design Studio Студія Alta Idea Design Studio представила інтер’єр, який поєднує чуттєвий мінімалізм із функціональністю сучасного простору. Проєкт розпочинався з чистого аркуша — повністю відкритої площі 116 кв.м без стін та перегородок. Завданням було створити простір для молодої подружньої пари, що включає зону вітальні та кухні, спальню, дитячу кімнату, дві ванні кімнати й окрему гардеробну.
- Ищу идею Hram гедонізму в серці Києва від студії YOD Hram – музичний бар, натхненний духом гедонізму, розташований у серці Києва на цокольному поверсі ділового центру. Поруч знаходяться такі знакові місця, як центральна синагога, Палац Спорту та Площа Українських Героїв. Бар позиціонує себе як простір, де людина є головною цінністю незалежно від релігії, віку, гендеру чи музичних уподобань.
-
Ukrainian Design and Innovation Week 2024: підсумки третього сезону
Подія - Ищу идею "Жайворонки" на Подолі: інтер'єр, що поєднує свободу та функціональність З розвитком сучасних інтер'єрних тенденцій на перший план виходить вміння поєднувати естетику з раціональним використанням простору. Кафе "Жайворонки" на Подолі демонструє тонке мистецтво архітектурного балансу, де кожен елемент несе як естетичну, так і практичну цінність, трансформуючи невелику площу в багатофункціональний простір для відпочинку та роботи. Єлизавета Одінцова та її команда з Design Buro Odintsova перетворили невелике приміщення у житловому комплексі Podil Plaza Residence на затишне кафе для сніданків, де відвідувачі можуть насолоджуватись комфортом і домашньою атмосферою в будь-який час доби.
- Ищу идею Грація в деталях: інтер’єр від Ольги Русакової в ЖК «Республіка» Інтер’єр цієї квартири, спроєктований дизайнеркою Ольгою Русаковою в житловому комплексі «Республіка», – приклад ретельно продуманого простору, де поєднуються сучасний підхід до дизайну та максимальна увага до комфорту мешканців.
- Ищу идею Функціональність і мистецтво: інтер'єр квартири від DIHOME крізь призму супрематизму У світі дизайну, де сміливі рішення поєднуються з історією, важливо знаходити нові форми вираження, які водночас вшановують минуле. Проєкт квартири в стилі українського авангарду від дизайнерки Євгенії Ситник – яскравий приклад такого підходу. Сучасний супрематизм, натхненний рухом, що зародився понад століття тому в Україні, став основою для створення цього оригінального простору в Києві.
-
Український дизайн: стійкість і інновації на конференції "Сучасні матеріали і технології"
Подія -
Конференція: Сучасні матеріали і технології в будівництві та дизайні
Подія