Катерина Ярова: про архітектуру, замовників та діяльність IK architects під час війни
HIS
IK architects – студія архітектурного та інтер’єрного проєктування з Харкова. Понад 5 років команда однодумців на чолі з Катериною Яровою створюють та реалізовують кастомізовані проєкти як приватного, так і громадського форматів. Після повномасштабного вторгнення рф на територію України колектив IK architects, як і інші українські бюро, стикнувся з новими реаліями інтер'єрного ринку. Про роботу студії в умовах війни, пошук іноземних замовників та тенденції українського інтер'єрного дизайну Катерина розказала нам у своєму інтерв'ю.
Діяльність IK architect на початку війни
Для команди IK architects ранок 24 лютого почався, певно, як і для більшості українців. Ми прокинулися від вибухів, потім десятки дзвінків та повідомлень від близьких. І всі як один: «Почалося….». Спочатку ми зібрали особисті речі вдома, а десь о 9-й ранку я приїхала в офіс, де спакувала всі документи, комп'ютери та Нойферта. Я, жартуючи, називаю цю книгу Біблією архітектора. Далі був період тотальної паузи — 2 — 3 тижні шоку, відчаю та невизначеності. За цей час я зв'язалася з усіма нашими замовниками, щоб переконатися, що всі живі та змогли евакуюватися. Відлягло лише тоді, коли пересвідчилася, що усі в порядку. Тоді 90% наших проєктів стали на паузу на невизначений термін. До 24 лютого ми в основному проєктували в рамках Харкова, Києва та областей, тому, рахуйте, зупинилося майже все. Як ніколи для нас стали актуальними питання: що робити, як знайти нові проєкти на світовому ринку, чим зайняти команду та як забезпечити можливість виплат заробітної плати?
Офіс IK architects 24 лютого 2022, Харків
На допомогу прийшла моя впевненість та віра в команду, а також сильне бажання працювати. Ми організували масову розсилку листів до архітектурних та дизайн-бюро Європи та Америки з пропозиціями до співпраці. Як результат ми отримали мільйон слів підтримки, десятки листів з осудом російської агресії, чимало зацікавлених відповідей щодо наших проєктів, але жодної пропозиції співпрацювати! Зрозуміло, що віддати частину роботи на аутсорс — це великий ризик, та й впевненості, що ми потягнемо цілий проєкт в іноземців не було.
Наступним нашим кроком стали усілякі можливі майданчики для розміщення портфоліо: BEhance, Upwork тощо. На той момент в мене вже був сертифікат проєктування будинків за принципами Active House та додатково я подала документи на акредитацію в спілку професійних дизайнерів Великої Британії SBID. І саме тут все почалося! Наше скандинавсько-мінімалістичне портфоліо оцінили на ринках США, Швеції, Норвегії, Іспанії та Франції. Нам вдалося за відносно невеликий час переорієнтуватися на міжнародний ринок і по-максимуму завантажити бюро роботою. Та найголовніше в нашій сьогоднішній діяльності — це працювати над відбудовою України, маючи комерційні надихаючі проєкти закордоном.
Головна відмінність архітектурного / дизайн-бізнесу — це те, що ракета не зможе його знищити, як це відбувається з виробництвами, складами, магазинами. Архітектурна діяльність — це перш за все унікальні ідеї архітектора + норми проєктування + візуальне, функціональне наповнення — тобто наша інтелектуальна власність, яку не можна вкрасти або зруйнувати.
Команда
Для мене команда — це сім’я. IK team частково скоротилася, але згодом до команди прийшли нові круті співробітники. 24 лютого в офісі я знайшла записку, яка на той час мала вже символічне значення. В мене навіть зараз сльози на очах виступили.
Офіс IK architects 24 лютого 2022, Харків
Найголовніша цінність — це життя та безпека всіх учасників команди. Я зрозуміла та прийняла рішення кожного. Хтось виїхав та вирішив спробувати себе в європейських компаніях, хтось захотів продовжити навчання, хтось зрозумів, що цілі й цінності IK в умовах війни йому більше не відкликаються.
Якість роботи завжди була одним з пріоритетів нашої діяльності: ми викладаємося на 100%, бо розуміємо, що крутий кейс — це наше портфоліо та реклама бюро, яка працює краще за будь-який таргетинг, чи відгук блогерів. Сьогодні ми розвиваємо свої навички в оформленні проєктної документації, комунікації з замовниками та шукаємо підрядників для реалізації проєктів в Америці та Європі.
Нові замовники
До повномасштабного вторгнення ми розробляли архітектурні проєкти приватних будинків та дизайн інтер’єрів житлових, комерційних, офісних просторів та об’єктів HoReCa. Вважаю, що типологія наших проєктів не змінилася, проте змінився сам замовник та рівень його обізнаності. В окремих випадках, коли йде мова про ринок США, маємо нові одиниці вимірювання. Річ у тому, що замовники з Америки чи Європи більше розуміються на стилістиці та краще відчувають пропорції. Як на мене, в них більша візуальна надивленість, тому деякі погодження відбуваються швидше. Можу припустити, це пов’язано з тим, що в їх школах викладають історію мистецтв та з юних років привчають до системного аналізу. Також замовників відрізняє менталітет, притаманний їх країні, а також дуже поважне ставлення до роботи архітектора чи дизайнера.
До речі, кілька проєктів, реалізація яких була призупинена, відновили будівельні роботи. Такі сміливі замовники мене дуже надихають. Крім того, у кінці грудня ми підписали договір на дизайн-проєкт квартири у Харкові. Це неймовірно, що люди продовжують жити, будувати свої плани та вірять в ЗСУ.
Приватний будинок у Харківській області. Автори IK architects
Проєкти: до та після
Почну зі спойлеру: в нашій роботі спрацювало "сарафанне радіо" та компетенції.
Після листування з міжнародними колегами ми не отримали жодного проєкту, чи якої-небудь частини. Я чудово розуміла, що для іноземців віддати на аутсорс проєкт — це ризиковано з кількох причин: по-перше, з нами ніхто до цього не співпрацював, по-друге, в Україні повномасштабна війна. Проте позитивний фідбек вселив в мене надію.
В майбутніх пошуках мені допомогли компетенції, міжнародні кваліфікаційні сертифікати та портфоліо, яке сподобалося європейцям. Кваліфікації, що ми мали, високо цінуються за кордоном, тому я в чергове впевнилася, що найкраща інвестиція — це інвестиція у своє навчання.
Для початку я вирішила розробити проєкт для американського ринку. Ним став Lake House — двоповерховий приватний будинок, розташований на схилі водосховища поблизу Нью-Йорка. Він терасований на рельєфі, частина (технічні приміщення) будинку, що не потребує природного освітлення, врита в землю, всі житлові приміщення мають природне освітлення та гарний краєвид на водосховище. Цей проєкт став для нас пілотним в США, завдяки йому ми отримали 4 замовлення на приватні будинки.
Lake House by IK architects
"Сарафанне радіо" та соціальні мережі сприяли пошуку проєктів й у Франції, Іспанії та Швеції. Тут ми займаємося дизайном інтер’єрів. Нещодавно я їздила на обміри після виконання демонтажних робіт в Париж. Рік тому я й подумати не могла, що настільки кардинально та швидко зміниться ринок та георафія проєктів IK architects.
Український замовник: психологія співпраці
Думаю, десь через рік можна буде скласти загальну картину українського ринку. Наразі ж у побуті ходять жарти про ідеальні квартири в форматі бомбосховищ, де дійсно працює правило двох стін, або є повністю залізобетонна кімната-бомбосховище, чи, приміром, обов'язковий підземний паркінг, або оселя орієнтована по сторонах світу та позбавлена великої кількості скління. Моя подруга-ріелтор підтверджує той факт, що критерії вибору та фокус українських "споживачів" вже змістилися.
Як архітектор хочу зазначити, що рішення про бомбосховища для цивільного населення має вирішуватися на державному рівні. І, наприклад, залізобетонна кімната ізраїльського типу не врятує від прямого влучання. У розв'язанні цього питання потрібні експертні проєктні рішення. Якщо жити в умовах страху наступного нападу, то можна просто з’їхати з глузду.
Вже сьогодні я бачу, що українські замовники стали краще розуміти свої бажання: вони не керуються нав’язаними шаблонами трендових інтер'єрів або архітектури, а прислухаються до свого внутрішнього голосу. Думаю, декількох місяців війни нам вистачило для нового етапу масової самоідентифікації. До того ж рівень довіри до партнера — архітектора чи дизайнера — в українців також виріс. Сили набирає тенденція, що розкрилася повною мірою під час повномасштабної війни — це здатність до колаборацій, готовність підтримати, порозумітися, об'єднатися. Як результат — горизонтальна організація командної роботи, що не потребує ієрархії або наказів. Мені це подобається, у такій співпраці проявляються партнерські відносини клієнта та архітектора.
Дизайн кав’ярні у Харкові. Автори IK architects
Впевнена, що скоро почнеться 2 виток розвитку українського предметного дизайну. Перший умовно припав на 2014 — 2016 роки, коли ми вперше змістили свій фокус уваги з країни-агресора на європейські цінності, та, як результат, почали усвідомлювати та потроху боротися з комплексом меншовартості. В той час предметний дизайн дуже стрімко відреагував на ці зміни, що привнесло автентичні рішення в сучасні українські інтер’єри. Сьогоднішнє виборювання свободи та незалежності у творчих людей розкриває новий потенціал. Мені подобається наш сьогоднішній інтерес до культурної спадщини, її переосмислення, поєднання автентики з сучасними тенденціями.
Дизайн офісу компанії ДІЯ. Автори IK architects
Крім того, зараз до діяльності та творчості українських дизайнерів та архітекторів прикута увага іноземних замовників. Світу подобається наша стилістика, ідейність, освіченість. Впевнена, що скоро з’явиться новий європейський клієнт для українських архітекторів та дизайнерів. В команди IK architects вже є такий досвід. Ми підписали контракт з замовниками з Техасу. Задля проєкту приватного будинку вони свідомо шукали архітектора в Україні. Наші замовники сильно підтримують Україну від початку війни: перераховують кошти, збирають речі, працевлаштовують біженців. Тому для проєктування свого приватного будинку вирішили запросити саме українське архітектурне бюро. Знайшли нас через інстаграм, написали мені особисте повідомлення. Їм сподобалась візуальна складова сторінки та наш сайт. Познайомилися, почали листуватися, я своєю чергою поділилася нашим попереднім досвідом роботи в Штатах, розказала про кваліфікації бюро. Згодом ми розробили для них передпроєктну пропозицію, розписали її в скетчевому форматі та презентували ідею. До роботи підійшли максимально wow: зробили більше, ніж від нас очікували, чим і завоювали клієнта. Для нас це цікавий кейс, неймовірно крутий досвід та можливості.
Авторський нагляд та реалізація іноземних проєктів
Зараз ми закінчуємо проєкт приватного будинку під Нью-Йорком (це вже третій приватний будинок в Америці за нашим проєктом), на етапі ескізів та обговорення маємо 2 проєкти будинків у Швеції та Іспанії. Нещодавно я повернулася з відрядження з Парижу, де скоро ми також починаємо реалізацію інтер’єру за проєктом IK architects.
Дизайн апартаментів в Осло, Норвегія. Автори IK architects
В основному співпрацюємо в онлайн форматі. Проте не виключаємо можливості самостійно відвідувати будівельний майданчик. З американцями всі зустрічі проводимо онлайн: як з замовниками, так і з будівельниками та підрядниками. Все ж таки на дворі XXI століття. З архітектурою в цьому плані трішки легше. Ми отримуємо від замовника топографічну зйомку, або скан рельєфу. Це дає максимальне уявлення та розуміння стану ділянки під проєктування. Додатково маємо відеоогляд та фотофіксацію. Проєктуючи інтер'єр ми працюємо вже в наявному просторі квартири чи будинку, тому тут для якості кінцевого результату максимально важливі обміри. Тут є два варіанти роботи: перший — ми отримуємо 3D-скан внутрішнього простору за допомогою LiDAR сенсора в iPhone, другий — самостійно виїжджаємо на обміри приміщення. Звичайно, другий варіант пріоритетніший для нас, адже дає змогу не просто виконати обміри самостійно, а ще й «відчути простір». В середині грудня, коли я мала відрядження до Парижу, окрім обмірів встигла з замовницею відвідати кілька меблевих салонів, отримати попередні кошториси та обговорити розміщення розеток та вимикачів.
Відновлення архітектури України
Зараз ми беремо участь в декількох міжнародних конкурсах з нашим соціальним проєктом по відновленню навчальних закладів в Харкові. Перш за все, це проєкт відбудови харківської гімназії #47, яка була повністю зруйнована внаслідок російського ракетного влучання. Проєкт ми назвали VILNA School. Це сучасний освітній заклад, запроєктований за всіма нормами безпеки, згідно з нормами sustainable architecture.
VILNA School by IK architects
В майбутнього плануємо розробити різні варіанти відновлення на підставі класу руйнувань будівель. Десь це новий навчальний заклад, десь відбудова зруйнованого крила, день фрагмента будівлі, або роботи з покращення енергоефективності об'єкта. Вбачаю за необхідне проводити опитування для кожного району, виявляти сьогоднішні потреби та майбутні тенденції розвитку, тим самим відбудовувати навчальні заклади з врахуванням майбутнього розвитку мікрорайону, району, населеного пункту, міста чи села.
Серед інших напрямків відновлення — проєктування житлових мікрорайонів та створення тимчасового житла для внутрішньо переміщених осіб. Думаю, що послідовний шлях приведе до гарних результатів.
План дій щодо відбудови
Ми командою IK architects входимо в число свідомих архітекторів, які вже сьогодні розробляють проєкти по відбудові України. Роботи буде дуже багато, тому починати треба вже зараз. Вважаю, що у цій непростій та колективній справі має бути чітке розуміння етапів:
- експертне обстеження та висновок для будівель та споруд, які зазнали ушкоджень;
- проведення відкритого конкурсу на кожен проєкт;
- відкриті обговорення та слухання;
- вибір проєкту та його успішна реалізація.
Це, звичайно, ідеальний варіант, не факт, що в нас буде достатньо часу на всі ці етапи. Тому зараз коштом власної ініціативи ми фіксуємо експертні оцінки руйнувань тих чи інших навчальних закладів; проводимо класифікацію згідно з класом руйнувань і розробляємо проєктні рішення під кожний тип. Таким чином, на момент початку відновлювальних робіт, залучення іноземних донорів, грантів ми вже будемо мати проєктну документацію по відбудові. Закладені сучасні, екологічні проєктні рішення дозволять якісно змінити архітектурний вигляд України та заразом переосмислити цінності кожного українця.
Приватні інтер’єри. Українські тенденції
Свідоме споживання — найімовірніший дизайн-тренд майбутніх українських осель. Війна довела, що багато речей для життя не потрібно. Кілька перших місяців українцю було достатньо мати худі та джинси. Ще популярнішим стане тренд на екологічність та сталий розвиток, а додаткові віртуальні технології стануть незамінною частиною повсякденного світу українця. Як вже зазначала вище, почнеться новий виток розвитку предметного дизайну з сучасним трактуванням українських традицій: збільшиться попит на автентичні ліжники, люстри, кераміку, меблі та інше.
Дизайн вітальні. Автори IK architects
Припускаю, що населення поділиться на два умовних типи: ті, хто вирішить що нерухомість це тягар, і зробить вибір на користь дизайнерського орендного житла; а хтось, навпаки захоче мати свій особистий простір у вигляді затишної квартири чи заміського будинку. Проте абсолютно усі матимуть спільне бажання жити тут та зараз, в красивому та комфортному просторі, бо життя має найбільшу цінність.
Хочу вірити, що набуті принципи та цінності українці не розгублять; що підтримка і допомога матимуть місце в повсякденному житті та після війни; що чиновники все ж таки перестануть переслідувати власні інтереси в зносі культурних пам’яток, або просуванні жахливих законопроєктів; і що на Україну чекає нова важлива глава в історії.
Вірю у свою команду IK architects,
Вірю в ЗСУ
Вірю в Україну.