Junya Ishigami: дім-печера у Японії
HIS
Останні дев'ять років своєї практики японський архітектор Дзюнья Ісігамі присвятив досить незвичайному проєкту. І нещодавно він представив його загалу: це будинок-ресторан у місті Ямагуті, який досить просто сплутати з печерою. Споруда ілюструє тренд на новий тип земляного будівництва, якому дослідники пророкують велике майбутнє у зв'язку з переходом на стійкі форми архітектури.
Замовник хотів незвичайний, тісно пов'язаний із землею простір, який слугував би водночас затишним рестораном та будинком для його сім'ї. Ісігамі запропонував радикальний метод будівництва: на ділянці площею 914 кв. м викопали ретельно продуманий місяцеподібний ландшафт із ям. Ці виїмки залили залізобетоном. Порожнини, що оточують бетонні "колони", позбавили землі — і з'явилася запланована конфігурація з'єднаних між собою "печер". Загальна площа незвичайної будівлі становить близько 200 кв. метрів.
Попри відносно невеликий розмір об'єкта, його проєктування зайняло три роки, а саме будівництво шість. У результаті з'явилася інновативна споруда, де археологічні розкопки поєднуються з посиленими бетоном конструкціями.
Спочатку архітектор планував, що стіни будівлі збережуть текстуру грубого бетону. Однак коли робітники почали прибирати землю навколо засипаних ділянок, частина ґрунту прилипла до бетону і створила красиву природну обробку. Її вирішили залишити. Ресторан і житловий простір розділені трьома невеликими двориками. Між ними можна переміщатися через центральний двір. Заклад передбачає п'ять місць за головною стійкою, і 12 маленьких столиків розставлені в печероподібному інтер'єрі.
У будинку, який також має вигляд печери, є дві спальні, великий відкритий простір з обіднім столом і вітальнею. На невеликій кухні стільниця і раковина зроблені з полірованого литого бетону. Усі проміжки між нерівними конструкціями були відскановані в 3D, щоб можна було точно виготовити віконні та дверні рами, які підходили б для кожного отвору.
Цей проєкт помітно відрізняється від свого традиційного оточення. Ісігамі перетворив сімейний будинок на подобу дивакуватого озера, помітного лише зовні. Органічні контури будинку майже не помітні з землі, і тільки при вході в печеру скульптурний задум стає очевидним.
Фото: junya.ishigami+associates