IK-architects запустили проєкт «Майбутнє Минулого» зі свідомої реновації пам’яток українських міст
Анастасия Белогривцева
«Майбутнє Минулого» – соціально-архітектурний проєкт свідомої реновації, відбудови та захисту памʼяток українських міст. Проєкт ініціювала команда архітектурного бюро IK-architects до свого 12-ти річчя. До 5 жовтня 2024 року відкритий Open Call на подачу об’єктів або локацій, які потребують реновації.
Проєкт має на меті привернути увагу небайдужої спільноти та приватних інвесторів, запропонувавши план ревіталізації занедбаних будівель та переосмисливши їх першочергові сенси. Прикладом успішної реалізації такої реновації є Vilna School – соціальний проєкт, заснований IK-architects, який демонструє альтернативний шлях відновлення навчальних закладів, які постраждали від дій росії.
В чому суть проєкту?
Архітектурне бюро оголосило Open Call, щоб зібрати об’єкти та локації, які несуть в собі культурну та історичну цінність, проте були занедбані часом та/або внаслідок безвідповідального ставлення. Старовинні будівлі, житлові та громадські простори й інші обʼєкти, що потребують нового підходу та свіжих ідей.
Архітектори прагнуть довести, що головною цінністю таких обʼєктів є їхнє збереження, відновлення та адаптація під потреби сучасного суспільства з повагою до минулого. Саме тому команда IK-architects візьметься за розробку проєктів реновації поданих об’єктів та локацій, щоб переосмислити, оновити та привернути увагу можливих приватних інвесторів та суспільства загально до потенціалу об’єктів після реновації. Такі кейси вже є в Києві – Kyiv Food Market, Рейтарська Circle й OCTO TOWER у Києві, та у Львові – Jam Factory.
Команда IK-architects вже реалізовує благодійні ініціативи відновлення та реновації в рамках соціального проєкту «Vilna School». Це проєкт з відбудови українських шкіл, що постраждали внаслідок дій країни-агресора. Станом на липень 2024, IK-architects підписали меморандум з Харківською міською радою, міським головою та Благодійним фондом «Гефест» на відбудову зруйнованого ліцею №47 міста Харкова.
Vilna School
Зруйнований ліцей №47 у Харкові. Джерело: Олег Синєгубов
«Ми прагнемо створити простір для діалогу якісних та свідомих відбудов, простір розмови небайдужих мешканців, архітекторів та держави. У партнерстві з активістами та громадськими організаціями, команда IK-architects розроблятиме архітектурні проєкти, що зберігатимуть цінність культурних памʼяток, даючи їм шанс розповісти свою історію новому поколінню», – Катерина Ярова, головна архітекторка та засновниця IK-architects.
Як подати об’єкт?
Для подачі заявки необхідно заповнити форму, вказавши адресу локації, початкову функцію обʼєкта та залишивши контактні дані для зворотного звʼязку. Заявки можна подавати до 5 жовтня. Це можна зробити за посиланням.
Крім того, команда проєкту відкрита до співпраці з небайдужих архітекторами, активістами та волонтерами, кому було б також цікаво долучитися до розвитку та масштабування проєкту в різних містах України.