CUBA BUBA: український благодійний дизайн-проєкт, який змінює настрій лікарень
HIS
Завжди приємно допомагати людям, що потребують уваги. Особливо приємно допомагати дітям, що хворіють і опинилися на лікарняному ліжку. Але що таке лікарня, якщо казати не тільки про її прямі функції. Зазвичай, лікарня – це не дуже приємне і зручне місце, де лише 40% часу малечі займають процедури чи обстеження. Весь інший час малі пацієнти пересуваються лікарнею та спілкуються між собою. Але чи є там приємні та затишні місця відпочинку, що сприятимуть одужанню? Переймаючись цим питанням, останні 4 роки в Україні працює проєкт CUBA BUBA. На меті у благодійників – розрядити емоційний клімат дитячих лікарень та поліклінік, надавши своїм пацієнтам можливість провести час приємно та корисно.
Проєкт CUBA BUBA було започатковано 2017 року у Дніпрі, його ініціаторкою стала меценатка Влада Брусіловська. Сьогодні благодійний дизайн-проєкт налічує 12 ігрових конструкцій, вони використовуються для реабілітації, дозвілля та відпочинку малечі, яка перебуває на лікуванні. Особливість ігрових полягає в тому, що вони спроєктовані у форматі халабуд, кожна має неповторний дизайн та універсальний розмір — 2,4х1,7х2,3 м. Ідеї дизайну належать архітекторам Катерині та Валерію Кузнєцовим.
CUBA BUBA Space у Дніпропетровській обласній дитячій поліклініці
Дизайн та архітектура мають вплив на перебіг лікування і це стало науковим фактом, коли у 1984 році з’явилося визначення “Доказовий дизайн”. Його використовують, коли говорять, про фізичне оточення, що покращує самопочуття. Підтвердженням цього слугують роботи Healing Architecture та Evidence-Based Design, які використовуються для підготовки фахівців в університетах всього світу. Наприклад, Міланський університет провів дослідження, які показали, що пацієнти з біполярним розладом, палати яких виходять на схід, виписуються з лікарні на 4 доби раніше, ніж пацієнти з інших палат.
Для того, щоб приміщення відповідало засадам доказового дизайну, воно має бути просторим, мати достатньо освітлення та вид з вікна на природу. Також важливим є й дизайн самого приміщення, він має заспокоювати, нагадувати дім та бути практичним.
CUBA BUBA Space у Дніпропетровській обласній дитячій поліклініці
Ці знання допомагають команді проєкту CUBA BUBA адаптувати ідеї доказового дизайну під можливості українських лікарень. Для виготовлення ігрових використовуються природні текстури та кольори, при плануванні враховуються переваги приміщення, наприклад велике вікно чи наявність квітів.
CUBA BUBA #1 у Дніпровській міській дитячій клінічній лікарні № 3
Перша ігрова CUBA BUBA #1, з якої розпочався проєкт, нагадує величезний бізіборд ззовні й купе дитячого потягу всередині. Будиночок оснащено полицями для іграшок та книг, тактильними дощечками й дошкою для малювання крейдою.
BUBA.Matrix в Краснокутському інклюзивно-ресурсному центрі. Проєкт реалізовано за підтримки міжнародної компанії Playrix
Другою розробкою стала BUBA.Matrix — білосніжний куб з 9 500 дірочками, для створення просторових малюнків, за допомогою різнокольорових канатів. Модуль отримав гран-прі на всеукраїнському конкурсі “Интерьер года 2017”, у 2018 році представляв Україну на Dutch Design Week в Ейндховені, а 2019 року, психологинею — Ольгою Гривко, було розроблено методичний посібник до використання конструкції у реабілітації малечі, що має порушення роботи нервової системи. Зараз BUBA.Matrix використовується у Дніпрі, Києві, Новій Водолазі, Татарбунарах та Краснокутську.
CUBA BUBA #4 в приміщенні Дніпровської обласної дитячої клінічної лікарні №1
А ось CUBA BUBA #4 нагадує прозорий будиночок із музичною стіною з бамбукових шейкерів. Діти тут граються, роблять уроки та навіть знаходять нових друзів.
CUBA BUBA Sunny в приміщенні Дніпропетровської обласної клінічної психіатричної лікарні
Провокаційним проєктом стала CUBA BUBA Sunny, її було спроєктовано за мотивами покинутих храмів. Ігрова має дерев’яну стелю, виконану вручну з різнобічною підсвіткою. В залежності від освітлення, з’являються різні візерунки ззовні та всередині. Підлога оздоблена м’яким матом, а полиці прикрашають рослини, які наче ліани спускаються на іграшки.
CUBA BUBA Sunny можна побачити у Дніпропетровській обласній клінічній психіатричній та Харківській обласній клінічній дитячій лікарнях. Їх використовують, як ігрові та простори для проведення індивідуальних занять з лікарями. Модуль можна зачинити, додавши приватності.
CUBA BUBA Space у Дніпропетровській обласній дитячій поліклініці
Останньою на сьогодні розробкою проєкту є космічна CUBA BUBA Space. На дах різнокольорового будиночку приземлилася тарілка прибульців, а всередині оселилася загадкова об’ємна куля. Цей простір робить з маленьких пацієнтів, справжніх дослідників, викликає інтерес та запрошує до гри.
CUBA BUBA Sunny в приміщенні Харківської обласної дитячої клінічної лікарні. Проєкт реалізовано за підтримки міжнародної компанії Playrix
Фундація Влади Брусіловської змогла об’єднати навколо революційної теми доказового дизайну в Україні меценатів, волонтерів, дизайнерів та мотивованих лікарів. Завдяки цьому діти перестають боятися, лікарні стають дружніми до пацієнтів, батьки відчувають підтримку, а лікарі отримують інноваційний метод роботи, який попереджає їх професійне вигорання та підвищує компетентність.
Дізнатися більше про діяльність фонду, ви можете за посиланнями Благодійний фонд "Фундація Влади Брусіловської" та CUBA BUBA.