7 фактів, які потрібно знати про Bauhaus
Ева Шилингер
Цього року світ відзначає 100-ту річницю з моменту заснування німецької Вищої школи будівництва та художнього конструювання Bauhaus. Школа проіснувала всього 14 років, але за цей час потужно вплинула на форму та зміст об‘єктів і предметів (від форми будівель до дизайну рекламного зображення) і вплив цей відчувається й понині. Ми зібрали 7 фактів, які потрібно знати про Bauhaus, щоб розуміти та помічати його навкруги себе.
1. Bauhaus буквально відрубав орнаментику, чим змінив багатовікову традицію надмірного «прикрашательства» у дизайні. Спочатку нові будівлі виглядали нестерпно нагими у своїй простоті, але згодом суспільство навчилося цінувати цей підхід як доречний часу та можливостям.
Будівля школи в Дессау
2. Засновники руху Bauhaus ставили на меті задоволення саме масових потреб, тому головна ідея будь-якого предмету, який вони створювали мала відповідати трьом пунктам: утилітарно, зручно та максимально доступно.
Металевий чайник
Стілець Vasiliy
3. Засновником Bauhaus був молодий архітектор Вальтер Гропіус. На початку 20-ого сторіччя для суспільства природнім було розподіляти професії на «чоловічі» та «жіночі», тому особливої уваги заслуговує той факт, що Гропіус не став йти уторований шляхом навіть у цьому питанні та надав жінкам безпрецедентні можливості як в освіті, так і у професійній реалізації у майстернях: Анні Альберс, чиї геометричні абстракції для килимів увійшли у золотий фонд дизайну 20-ого сторіччя; Маріанна Брандт, яка працювала з металом та спроектувала більшість предметів дизайну законодавців моди того часу — Korting&Mathiesen та Schwintzer&Graff; Лу Шепер-Беркенкамп, яка допомагала ставити театральні постанови відомого на весь світ Отто Шлеммера, — ось далеко неповний список жінок, які залишили фізичні втілення ідей Bauhaus.
4. Викладачів та учнів школи об‘єднували ліві погляди та новаторський підхід до мистецтва. Гропіус вважав, що в нову епоху архітектура має бути суто функціональною, економічною та орієнтованою на технології масового виробництва. Не дивно, що серед однодумців школи були художник Йоханнес Іттен, скульптор Герхард Маркс, архітектор Адольф Мейер, художник Василь Кандінський, архітектор Марсель Брейер, графік Йозеф Альберс, а також Ле Корбюзьє, Френк Ллойд Райт, Альберт Ейнштейн, Марк Шагал, Оскар Кокошка та багато відомих навіть обивателям імен.
5. У 2016 році вийшла книга директора Лондонського музею дизайну Деяна Суджича «B як Bauhaus», яку можна вважати азбукою та одночасно путівником по сучасному світу. Все, що потрібно від читача — обрати тему та відкрити на потрібній сторінці. Всього 40 розділів, в кожному не більше 20 сторінок, але цього достатньо, щоб стати обізнаною в дизайні людиною та привабливим опонентом в будь-якій світській розмові. В розділі про моду Суджич згадує про знайомство із Полом Смітом та Рей Кавакубо із Comme des Garsons, в розділі про автомобіль розповідає про кузов Elan компанії Lotus – як про один з перших прикладів використання пластику в автопромі, в розділі про архітектуру цитує радикальний маніфест Ле Корбюзье «Дім — це автомобіль для житла» та принцип конструювання кожного стільця і чайника так, неначе їх не існувало в минулому.
Легенда дизайну Етторе Соттсасс поруч із книжною шафою Casablanca
6. Подорожуючи Німеччиною можна дати насолоду очам та їжу для мозку, відвідавши музеї, присвячені Bauhaus: в Берліні, Веймарі та Дессау.
Баухаус-Архів в Берліні
7. Річницю Bauhaus всі відзначають по-своєму. У 2019 всесвітньо відома компанія з виготовлення блокнотів Leuchtturm1917 (створена на два роки раніше за школу) на честь 100-річчя Bauhaus видала п‘ять нових моделей записників. Їх особливість – цитата Кандінського на обкладинці «Everything starts from a dot». Але ідеї школи втілені у блокнотах не тільки цитатою, але і характерним для руху Bauhaus математично точним поєднанням кольорів (королівський синій з червоним, глибокий чорний з королівським синім, насичений жовтий з чорним), фірмовою точкою в якості лініювання сторінок, закладками-ляссе, що цитують текстильний напрямок в мистецтві Bauhaus та самим матеріалом, із якого виготовляються блокноти бренду, — тільки перероблений папір (Leuchtturm1917 виступає проти вирубки дерев). Ювілейні блокноти від Leuchtturm1917 в Україну привіз офіційний партнер бренду, київська компанія Dreamarium.
Читайте також: В Веймаре открыли новый Музей Баухауса. Автор проекта Хайке Ханада.
-
Музей кераміки в Китаї: новий архітектурний шедевр від Kengo Kuma
Архітектура -
«Архітектори надії»: фільм про відбудову України під час війни
Подія -
Рікен Ямамото — лауреат Прітцкерівської премії 2024 року
-
Девід Чіпперфільд – лауреат Прітцкерівської премії 2023 року
-
Майстерність та естетика віртуальності: 10 випускників Академії дизайну в Ейндховені
-
Disney представив скульптуру Міккі Мауса, натхненну малюнком Вірджила Абло
-
Louis Vuitton x Yayoi Kusama: друга зіркова колаборація
-
Nudo: меблі з каменю від Келлі Вестлер
-
Дизайнер Лі Брум провів онлайн екскурсію для українських колег своїм нью-йоркським пентхаусом
-
AXOR MyEdition: переможці українського конкурсу на кращий дизайн панелі для змішувача
Подія