У Рівному готуються до відкриття модернізованого підземелля під «Богатирем»
ARCHEVISTA DESIGN
Інтерактивний простір над таємничим підземеллям
Вже зовсім скоро підземелля у місті Рівне розкриє свої таємниці! Історія міста залишалась невідомою протягом багатьох століть і тільки тепер Рівне отримало насправді унікальну нагоду відкрити світові свій справжній образ.
Підземелля дало про себе знати два роки тому, коли в парку імені Шевченка поблизу фонтану «Богатир» несподівано утворився провал. Яму, глибиною в кілька метрів, поверх якої був покладений асфальт, прочистили і виявили древні кам'яні стіни та підземні ходи.
Швидше за все, це переходи між замками князів Любомирських. На початку XVII століття вони отримали Рівне у спадок від колись могутнього роду князів Острозьких. Автори історичних досліджень стверджують, що поблизу замку колись був розкішний парк з прекрасними заморськими рослинами. Трохи віддалік — тополиний гай, в якому знаходився літній палац Любомирських, з'єднаний таємним підземним ходом з основним замком. Ще один підземний хід вів у бік кладовища. Але існує гіпотеза, що князь міг знати про ходи, тому вибрав цю територію під свою літню резиденцію.
Реставратори ж вважають, що ці підземелля виникли не при Любомирських, а набагато раніше. Досліджуючи пам’ятку, фахівці натрапили на незвичний для сьогодення будівельний матеріал. За словами технолога-реставратора Юлії Стріленко — лабораторно доведено, що в будівельному матеріалі, знайденому в рівненському підземеллі, є наявність застосування лесовидних суглинків, що було характерним для початку розвитку кам’яного будівництва на території Київської Русі.
Є дані, що на цьому місці раніше розташовувався монастир і саме монахи будували підземелля. У всякому разі, в підземеллі на підлозі дуже древня кладка з цегли, якій сотні років. На цеглинах є королівські клейма. Виходить, що про існування міста Рівне можна говорити вже в період Київської Русі, а це десяте, а не тринадцяте століття, як вважалося досі!
Усі подібні розкопки мають неймовірну цінність, адже це наша історія. На жаль, у радянські часи це все засипалось різним мотлохом, ґрунтом та вкладалось асфальтним покриттям. В підземеллі, є сліди підриву, який вчинили енкаведисти у 1940-х роках, щоб там не шукав притулок той, хто не сприйняв нову тоталітарну владу. А радянська влада взагалі поставила на цьому підземеллі фонтан, як жирну крапку на цій історії.
Наразі тривають роботи з консервації та реставрації групою фахівців під керівництвом головного архітектора проекту Артема Прощенко та наукового керівника Вадима Лук’янченка. Вони пильно слідкують за розкопками у Рівному та вказують на необхідність захистити перш за все підземелля від води і морозу. Для запобігання ризику осідання ґрунту розроблюють надійну систему укріплень, а за проектом місцевих архітекторів розпочато будівництво «саркофагу», який буде захищати пам’ятку від зовнішнього впливу. Під землею плюсова температура, тому роботи з реставрації на зиму зупиняти не будуть.
На відміну від інших проектів, що виконувались останнім часом, процес реставраційних робіт у підземеллі задоволює фахівців дотриманням усіх технологічних критеріїв на кожній стадії. До того ж, реставратори зауважують на необхідності збереження пам’ятки архітектури у початковому виді, вони переконані, що об’єкт повинен максимально зберегти свою автентичність.
Монумент «Богатир» залишиться центральним елементом архітектурного комплексу, таким є підсумок засідання фахової робочої групи створеної з залученням авторитетних архітекторів міста.
У 2017-му році на реалізацію проекту міське управління культури виграло грант від Євросоюзу в сумі 443 тисячі євро, це 90% від його загальної вартості. Ще 10%, – а це півтора мільйона гривень, – кошти міського бюджету. Головною метою проекту стало створення умов, що забезпечують доступ до історичної та культурної спадщини та підвищення туристичної привабливості міста. Задля цього розпочинається модернізація підземель з метою перетворення їх в інтерактивний музей «Квест-кімната «Таємниче підземелля Рівного». Фундаменти древніх мурів накриють археологічним вікном з вмонтованою системою світло-звукового шоу.
Комплекс буде інклюзивним. Його облаштують пандусами для людей з інвалідністю.
Реставраційні роботи завершуються у квітні 2020 року. Отже, вже наступного літа рівняни та гості міста зможуть щовечора спостерігати за древньою археологією, яка переливатиметься різними кольорами під звуки музики.
-
Музей кераміки в Китаї: новий архітектурний шедевр від Kengo Kuma
Архитектура -
Katajanokan Laituri: найбільша дерев’яна будівля у Фінляндії як втілення сучасної архітектури
Архитектура -
Оглядова вежа у шведському заповіднику: поєднання архітектури та інженерного мистецтва
Архитектура -
Автостоянка майбутнього від Ateliers O-S Architectes
Архитектура -
Скляний торговий центр у Сеулі: редизайн від Heatherwick Studio
Архитектура -
Проєкт з благоустрою та озеленення територіх одеського ЖК від Bee Landscaping Bureau
-
8SUN RESORT: прихисток для закоханих від студії MAKHNO та SAI ARCHITECTS
Дизайн в путешествиях -
Комплекс соціального житла в Брукліні за проєктом Studio Libeskind
Архитектура -
ШІ за мотивами «Дюни»: Arrakis Palaces від дизайн-студії NK INTERIOR
Идея -
Будинок-теплиця в Сан-Мініато: сучасний приклад енергоефективності та інновацій
Идея